Wystawa o kosmicznych odkryciach

Od lewej Mirosław Hermaszewski, Paweł Pasterz – kurator wystawy i Tomasz Michalski ze Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy ExploRes

RZESZÓW. Wystawa “Era nowych odkryć – 50 lat NASA”, prezentuje największe osiągnięcia tej najsłynniejszej instytucji badawczej na świecie.

Otwarcie trwającej w holu Urzędu Marszałkowskiego ekspozycji uświetnił gen. Mirosław Hermaszewski, jedyny polski kosmonauta. Prezentowane są zdjęcia z Programu Apollo, z misji wahadłowców, misji do Saturna i Tytana. Ponadto pokazano zdjęcia z teleskopu Hubble´a, m.in. Mgławicy Oriona i zdjęcia z misji Phoenix na Marsie. Zdjęciom towarzyszą eksponaty z kolekcji “Dogonić kosmos”, będącej własnością Podkarpackiego Amatorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Astronautycznego. – Część prezentowanych zdjęć zostało znalezionych na śmietniku, ktoś je wyrzucił – wyjaśnia Tomasz Michalski ze Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy ExploRes, które zorganizowało wystawę.

Poza historią NASA są też materiały dokumentujące rosyjskie loty w kosmos, w tym także lot Mirosława Hermaszewskiego i Piotra Klimuka. Jak się okazuje wszyscy byli kosmonauci i astronauci utrzymują ze sobą kontakty. Np. generał Hermaszewski na dzień przed wystawą rozmawiał ze Klimukiem. A kilka tygodni temu spotkał się z Walentiną Tiereszkową, pierwszą kosmonautką.

– Kiedyś była moim wzorem, a teraz jest przyjaciółką – mówił kosmonauta.
Wystawę można zwiedzać do 18 czerwca. Wstęp wolny.

ac

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments