Wystrzałowo i bezpiecznie

JAROSŁAW. Straż Miejska ostrzega przed niefrasobliwą zabawą fajerwerkami

Święta i Sylwester to czas fajerwerków. Lubimy patrzeć na spadające sztuczne „gwiazdy” na zimowym niebie. Ale sztuczne ognie mogą być niebezpieczne, szczególnie w rękach dzieci i młodzieży. Jarosławska Straż Miejska odwiedziła szkoły podstawowe, by przedstawić uczniom zasady bezpiecznego „fajerwerkowania”.

Inspektor Aleksander Mnich i strażnik Piotr Demko spotkali się z dziećmi z 31 klas z czterech jarosławskich podstawówek. Mówili o tym, jak bezpiecznie obchodzić się ze sztucznymi ogniami, racami, petardami. Choć rozmawiali z dziećmi, mają także kilka cennych rad dla rodziców i opiekunów „małolatów” -Nie pozwalajmy dzieciom na samodzielne zaopatrywanie się w sztuczne ognie i fajerwerki – przestrzegają. – Jeśli kupujemy takie akcesoria wymagajmy od sprzedawców dowodu ich atestu i dopuszczenia do sprzedaży, sprawdzajmy termin ważności i uważnie czytajmy zalecenia producenta dotyczące instrukcji obsługi, unikajmy kupowania ich na targowiskach i bazarach – dodają.

Niestety, mimo ostrzeżeń co roku zdarzają się wypadki przy odpalaniu sztucznych ogni, dlatego nigdy dość mówienia o zasadach bezpieczeństwa. – Sprawdzajmy długość lontu. W czasie odpalania trzymajmy sztuczne ognie z dala od twarzy, a przede wszystkim oczu – uczulają młodszych i starszych strażnicy. – Nie pozwalajmy dzieciom na samodzielne przeróbki fajerwerków, czy ich „domorosłą” produkcję przy użyciu puszek, kapsli, butelek. To może się skończyć tragicznie! – przestrzegają.

Powinniśmy też pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem wojewody podkarpackiego z 7 grudnia tego roku w miejscach publicznych w naszym województwie obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych. Zakaz ten nie dotyczy jednak Sylwestra i Nowego Roku i naturalnie nie obowiązuje organizatorów imprez i przedsięwzięć artystycznych, rozrywkowych, rekreacyjnych i szkoleniowych, którzy organizując takie imprezy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, uzyskali zezwolenie właściwych organów.

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments