Wytną bezcenną Puszczę Karpacką

Do 2026 roku z lasów nadleśnictwa Bircza ma być wyciętych 1,5 mln sześc. drewna. Fot. Marcin Jeżowski

Do 2026 roku z lasów nadleśnictwa Bircza ma być wyciętych 1,5 mln sześc. drewna. Fot. Marcin Jeżowski

BIRCZA. Ekolodzy alarmują, że w nadleśnictwie Bircza może być powtórka z niszczenia Puszczy Białowieskiej.

Aż blisko 1,5 miliona metrów sześciennych drzewa zostanie wywiezionych z Puszczy Karpackiej w nadleśnictwie Bircza. Drwale wytną m.in. wiekowe jodły, buki i jawory. Stanie się tak wbrew apelom ekspertów i ekologów, którzy protestują przeciw ogołoceniu tego najcenniejszego przyrodniczo obszaru. Niestety, minister środowiska podjął już decyzję i nie ma odwrotu.

Do 2026 roku na terenie nadleśnictwa Bircza (lasy zajmują ponad 27 tys. hektarów) zostanie ściętych i wywiezionych 1 mln 464 tys. metrów sześciennych drewna, czyli ponad 36 tysięcy 40-tonowych ciężarówek. Dokument w tej sprawie jeszcze przed świętami wielkanocnymi podpisał Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

Paweł Średziński z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze przekonuje, że ta wycinka może zniszczyć unikatowy na skalę europejską las naturalny, pozostałość po Puszczy Karpackiej. Do tej dewastacji dojdzie na terenie, na którym zaplanowano utworzenie Turnickiego Parku Narodowego, który zajmie 17,5 tys. m sześc. powierzchni.

Zdaniem WWF Polska (jest to organizacja pozarządowa i ekologiczna), realizacja planu urządzania lasu doprowadzi do zniszczenia najcenniejszych miejsc, które park narodowy miałby chronić. Działacze tej organizacji twierdzą, że podjęta decyzja o wycince drzew jest motywowana wyłącznie chęcią zwiększenia zysków Lasów Państwowych i zaspokojeniem lokalnych interesów.

Ekspert WWF Polska przekonuje, że lasy karpackie zasługują na bezwarunkową ochronę. O tym jak cenne są to miejsca, może świadczyć fakt, że na terenie projektowanego rezerwatu reliktowej Puszczy Karpackiej zinwentaryzowano blisko 6 tys. drzew o wymiarach pomnikowych. Są to monumentalnych rozmiarów buki, dęby, lipy i jawory.

Ekolodzy zwracają uwagę, że plan urządzania lasu obejmuje również obszary Natura 2000, co może naruszać prawo unijne. Jeśli te przypuszczenia potwierdza się, będzie to kolejna sprawa, którą zajmie się Komisja Europejska i Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Co na to przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych? – Lasy państwowe nie tylko są zainteresowane ochroną przyrody, ale wykonują też wiele działań zgodnie z programem ochrony przyrody, czyli planem urządzania lasu nadleśnictwa Bircza – mówi Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie. – Gospodarka leśna nie wpływa negatywnie na stan lasu i przyrody. Nieprawdziwe są zarzuty, że chcemy zniszczyć tzw. karpacką puszczę – dodaje.

Mariusz Andres

do “Wytną bezcenną Puszczę Karpacką”

 1. zdziwiony

  „ekolodzy „????

  Znowu ta banda ekoterrorystów lumpów i nierobów „ekologów „chce udawać ????
  Kiedy ta banda zajmie sie Heracleum /barszcz Sosnowskiego/ który rozprzestrzenia się w Bieszczadach jako „zemsta kołchozów i PGRów ” .niszczac rodzime rosliny ,a w ubiegłum roku w Rzeszowie na Baranówce wykryto jego stanowisko ,coś około 30 szt i żaden lump ekoterrorysta „ekologiem” nazywany nie zechciał wziąć łopaty i ziedlksko wykopać ,tylko zrobiono wielki alert , jak by to był wybuch atomowy !
  Precz ze swołoczą ekotrerrorystów ,pasozytów co „ekologów ” chce udawać !!!
  Jedyna zasługa tej bandy to to ,że pijemy wodę z szamba zwanego „Zalewem ” ,a żaby się śmieją !

  Kto widział żeby ta banda zrobiła coś pożytecznego !!!

 2. rzeszowiak

  „Ekolodzy”? Banda nierobów żyjąca z cudzych pieniędzy.. To najgorszy gatunek szkodnika żyjący z szantażu i wymuszeń. Presja medialna w lewackich mediach tylko im służy, nie ma nic wspólnego z wiedzą o racjonalnej gospodarce przyrodą i szkodach na zasobach.

 3. aaa

  Panie Edwardzie a miałem Pana za rozsądnego człowieka… czyżbym się mylił…?
  To już wiem dlaczego powstanie nowego Parku miało i ma tylu przeciwników…

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.