Wytrop tętniaka, zanim Cię znienacka zabije

Fot. Archiwum

Tętniak, który może powstać we wszystkich tętnicach, jest równie, a nawet bardziej niebezpieczny niż…. rak. Tylko jeden procent tętniaków jest leczonych przed pęknięciem!

– Każda tętnica poszerzona powyżej 50 proc. w stosunku do prawidłowego rozmiaru jest tętniakiem. Jeżeli aorta, która powinna mieć 3 cm, ma 4,5 cm, to znaczy, że powstał w niej tętniak – mówi dr n. med. Kazimierz Widenka, konsultant wojewódzki ds. kardiochirurgii, ordynator oddziału kardiochirurgii w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. – Tętniak może powstać także w sercu, to tzw. tętniak lewej komory, który może być powikłaniem zawału serca, lub w przegrodzie międzykomorowej i stwarza niebezpieczeństwo utworzenia się zakrzepu, który kończy się zwykle udarem mózgu. Ten rodzaj tętniaka najczęściej dotyczy ludzi młodych!

Jeżeli tętnica jest jednak niewiele poszerzona, np. powinna mieć 4, a ma 5 cm, nie spełnia jeszcze kryterium operacyjnego. Lekarze mówią wtedy o poszerzeniu aorty, a nie o tętniaku i ograniczają się do obserwacji.

Przyczyny tętniaka
To przede wszystkim nieleczone nadciśnienie tętnicze i miażdżyca naczyń (uszkodzenie ściany naczyń w wyniku odkładania się w nich cholesterolu). Równie istotna jest genetyka. Przyczyną powstawania tętniaków jest także choroba Marfana charakteryzująca się zaburzeniem wytwarzania kalogenu, z którego zbudowane są tętnice (poszerzenie aorty może wtedy wystąpić już u małych dzieci), oraz zespół Ehlersa Danlosa, choroba tkanki łącznej, która prowadzi do osłabienia ścian naczyń krwionośnych. Zagrożenie tętniakami rośnie też wraz z wiekiem. Rozwój tętniaków bardzo przyśpiesza palenie papierosów (4-krotnie), choroba obturacyjna płuc i niezdrowy styl życia – tłusta, wysokoprzetworzona dieta, brak aktywności fizycznej.

Najczęściej bez objawów
Tętniaki aorty najczęściej nie dają objawów i są wykrywane przypadkowo w trakcie badań kontrolnych lub wykonywanych z powodu innych schorzeń. – Niektóre jednak, uciskając żebra, dają uczucie jakby rozpychania klatki piersiowej – mówi dr Widenka. – Jeżeli naciskają na żyłę główną górną, powodują nabrzmienie żył na szyi, a także podbarwienie skóry twarzy na granatowo (tzw. zespół żyły górnej). Uciskając na nerw krtaniowy powodują chrypkę, utrzymującą się mimo leczenia, prowadząc nawet do porażenia struny głosowej. Na tchawicę prowadzą do kłopotów z oddychaniem, zaburzeń połykania, uczucia gniecenia i bólu w piersiach. Tętniakowate poszerzenie komory serca może wiązać się z występowaniem zaburzeń rytmu serca (uczucie kołatania, nagłe utraty przytomności) lub rozwojem niewydolności krążenia (duszność, pogorszenie tolerancji wysiłku).

Boli gdy pęka
Ostry ból w klatce wskazuje na rozwarstwienie aorty i jej pęknięcie – mówi doktor. – Niestety większości pacjentów nie udaje się wtedy dotrzeć do szpitala na czas by pomoc była skuteczna. Rocznie operujemy 100 – 120 tętniaków, połowa z nich to stany ostre.

Warto wiedzieć:
*Tętniaki powstają najczęściej w obrębie aorty, która jest główną tętnicą organizmu biegnącą w klatce piersiowej i jamie brzusznej.
*Tętniaka aorty lub innych naczyń tętniczych może mieć kilkaset ludzi w regionie
*Wystarczy duży skok ciśnienia czy większy wysiłek fizyczny by tętniak pękł
*Tętniaki mogą mieć także ludzie młodzi!

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o