Wywiad medyczny zamiast obiecanych badań

RZESZÓW. Dziesiątki osób chciało skorzystać z badań profilaktycznych w ramach Dni Drzwi Otwartych organizowanych w centrach onkologii. Niestety odchodzili z kwitkiem

Przyszłam z mężem i synem chcieliśmy zrobić markery w kierunku raka, przecież badania profilaktyczne skierowane są do osób zdrowych i powinno się je robić wtedy gdy jeszcze nic nie boli. Potem z reguły jest za późno na lecenie. Skoro nie robią badań to po co to wszystko – pyta Ewa Bereś z mężem Romanem.

– Do zrobienia markerów muszą być istotne wskazania. To nie jest badania stricte profilaktyczne jak mammografia czy cytologia mówi – dr n. med. Andrzej Sękowski, specjalista ginekologii, położnictwa i onkologii z rzeszowskiego ośrodka onkologii. – Dzisiejsza akcja jest po to by oswoić ludzi z choroba nowotworową, uświadomić potrzebę badań. Po rozmowie z pacjentem, przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, jeżeli lekarz uzna, że badanie jest potrzebne wypisuje skierowanie na potrzebną diagnostykę, na którą można się umówić w czasie dogodnym dla siebie. Jeżeli ktoś pali dostanie skierowanie na RTG płuc, gdy ktoś w rodzinie chorował na raka piersi czy szyjki macicy na mammografię czy cytologię.

Obiecanki cacanki

Tłumaczenie lekarza nie trafiło do oczekujących w kolejce. Wszyscy przyszli w konkretnym celu, zrobieniu badań, sama rozmowa ich nie satysfakcjonowała. – Chciałam zrobić mammografię. Rozmowa ze specjalistą i ewentualne skierowanie na badanie w innym dniu mnie nie interesuje – mówi Elżbieta Jakubowska z Rzeszowa. – Ta akcja to jakieś nieporozumienie.

– Mimo, że w mojej rodzinie kilka osób umarło na raka nie dostałam żadnego skierowania na badania, niepotrzebnie tu przyszłam – mówi kobieta która nie chce się przedstawić. – To zwykły pic na wodę. Nieporozumienie. Szkoda było mojego czasu.

Dzień Drzwi Otwartych to ogólnopolska akcja zorganizowana w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem przez Polską Unię Onkologii. Na Podkarpaciu do akcji włączyli się specjaliści z Brzozowa i Rzeszowa. Według wcześniejszych zapowiedzi, osoby które przyjdą w tym dniu do placówek miały mieć możliwość wykonania mammografii, USG brzucha i klatki piersiowej, a także podstawowe badania laboratoryjne. Na zlecenie lekarza miały być dostępne także markery w kierunku chorób nowotworowych.

– Profilaktyka nie polega na robieniu badań wszystkim na wszystko. Żadnego kraju na świecie na to nie stać – mówi dr hab. n. med. Bożena Karczmarek-Borowska, dyrektor Podkarpackiego Centrum Onkologii przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments