Wywieźli ich na tory i porzucili?

Bezdomni zdają sobie sprawę, że ich słowo przeciwko słowom urzędników niewiele znaczy, ale zdecydowali się złożyć skargę na Straż Miejską. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Trzech bezdomnych twierdzi, że zostali zatrzymani w centrum miasta i wywiezieni na tory kolejowe. Przed nadjeżdżającym pociągiem uciekli w ostatnich chwili.

Andrzej Kwiatkowski (30 l.), Daniel Dąbrowski (33 l.) i Michał Zachwiej (41 l.), trzej bezdomni z Tarnobrzega twierdzą, że późnym wieczorem 2 marca zostali zatrzymani w centrum miasta przez Straż Miejską i pełniący nocny patrol strażnicy wywieźli ich na tory kolejowe.

Pierwszy sygnał o tym poważnym zarzucie dotarł do nas zaledwie dwa dni po opisywanym przez bezdomnych zdarzeniu. Mężczyźni przyszli do naszej redakcji i przedstawili zarzuty przeciwko strażnikom. Ponieważ byli jednak wówczas nietrzeźwi, obiecaliśmy im, że do tematu wrócimy, gdy nie będą „wypici”.

W ciągu kolejnych dni, panowie Andrzej, Daniel i Michał odwiedzali nas jeszcze kilkakrotnie. Prosili o pomoc, o wstawienie się za nimi w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie i u władz miasta. Za każdym razem wracali także do feralnej nocy i wywózki na tory.

Kazali się pakować
– To było około godziny 22-23 w sobotę 2 marca. Byliśmy pod Kauflandem. Mieliśmy przy sobie trochę pieniędzy zarobionych na ustawianiu wózków, gdy nagle podjechała Straż Miejska i zgarnęła nas. Jeden ze strażników kazał nam się pakować do samochodu, a potem wywieźli nas na tory – twierdzi pan Andrzej. Słowa te potwierdzają dwaj pozostali mężczyźni.

Bezdomni po opisywanym przez siebie incydencie, 4 marca przyszli nie tylko do naszej Redakcji, odwiedzili także magistrat, gdzie złożyli skargę na działanie Straży Miejskiej.

W odpowiedzi na skargę otrzymali pismo, że skarga jest bezzasadna i nie zasługuje na uwzględnienie.

Za moich ludzi ręczę obiema rękami
O interwencję wobec bezdomnych zapytaliśmy także komendanta Straży Miejskiej.

– Nie było żadnego zgłoszenia dotyczącego bezdomnych przebywających pod Kauflandem, pracujemy do 22, a ci panowie twierdzą, że zostali wywiezieni później, więc to nie mogli być moi ludzie. Za tych zresztą, którzy tego dnia pełnili patrol, ręczę obiema rękami – mówi Robert Kędziora, komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu. – Może pomylili sobie Straż Miejską z firmą ochroniarską, albo jeszcze z kimś innym. Sklep Kaufland leży na prywatnym terenie, którego my nie patrolujemy bez wezwania.

Wywiezieniu bezdomnych zaprzecza także ochrona sklepu. Pracujący tam ochroniarze przyznają, że osoby takie często kręcą się przy sklepie, ale jeśli nie są agresywne, nikt nie wzywa Policji, czy Straży Miejskiej na interwencję. – My nawet nie mamy żadnego samochodu, którym moglibyśmy kogokolwiek wywieźć – mówi jeden z ochroniarzy.

Bezpodstawne pomówienia?
Kilka dni po zdarzeniu opisywanym przez bezdomnych, mężczyźni wrócili na tory i pokazali miejsce, w którym zostali porzuceni. Położyli się na torach tak, jak wówczas mieli zostać na nich porzuceni.

– Wiemy, że nasze słowa niewiele znaczą, ale dlaczego mielibyśmy kłamać? – pyta pana Andrzej. – Co mielibyśmy przez to zyskać? Jesteśmy bezdomni, jesteśmy nawet alkoholikami, ale to znaczy, że ktoś może nas tak traktować.

Zarzuty wytoczone przez tarnobrzeskich bezdomnych są bardzo poważne, mężczyźni prócz swoich słów nie mają jednak żadnego dowodu, że doszło do tego incydentu.

Małgorzata Rokoszewska

10
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
MICHALanikdfaasdmiras Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MICHAL
Gość
MICHAL

CO DO CH**A! moje imie i nazwisko robi na necie z żulami? skoro jako jedyny je posiadam w tym miescie,

anik
Gość
anik

Pragną być traktowani jak każdy obywatel? a czy oni się zachowują jak normalni ludzie? stoją godzinami pod kauflandem,nagabują każdego kto wchodzi do marketu,nikomu nie przepuszczą,nie wspomnę o ciągłych kradzieżach w sklepie w którym pracuję,jak tylko wejdą ktoś musi ich mieć na oku bo jeden moment i już coś za pazuchą ląduje a zwrócić uwagę to dostaje się takie obelgi że uszy puchną. Nie wierzę w ich płaczliwą opowieść.i wcale mi ich nie żal,może liczą na odszkodowanie ? mieli by za co pić .

dfa
Gość
dfa

Stare dobre SBeckoMilicyjne tradycje w Stanie Wojennym Milizja z ZOMO wywyiozła wszystkich bezdomnych z Dworca Centralnego w Warszawie przy minus 20 około 100 km za Warszawę zabrało ubrania i buty ,niewielu wróciło do warszawy a Ci co wrócili amputowano im nogi,Tak to było.

asd
Gość
asd

no i co się takiego stało?przecież trzeba plewić tych brudasów? plątają się żebrzą srają leją w miejscach publicznych,zagazować ten margines społeczny i tyle!! gdyby tylko była taka możliwość to sam był wykonywał egzekucje na tych brudasach!!

miras
Gość
miras

śmieszna historia, qrna
…i jednocześnie nie śmieszna Bo to poważne oskarżenia.
Niech no wskażą palcem „winnych”, albo niech nie zawracają dupy, bo to qrna kosztuje nas wszystkich.
Po co snuć domysły?!
Bez sensu artykuł i głupia sprawa

jan
Gość
jan

alkoholicy?, w ostatniej chwili uciekli przed przejeżdżającym na dobę – jedynym z dwóch pociągów osobowych. Albo byli upojeni, albo naćpani, albo manipulują faktami dla własnych korzyści lub w celu oczyszczenia siebie lub zemsty na policjantów lub strażników miejskich, którzy przyłapali ich na rzeczywiście popełnionych czynach do których nie przyznają się pomimo stawianych im zarzutów.

Tomek
Gość
Tomek

Trzeba być niezłym jeleniem żeby uwierzyć w taki kit jak ta bajka tych koleżków :-D Ale najwyraźniej według dziennikarza tych trzech wiecznie pijanych kolesi, którzy codziennie na fazie awanturowali się w MOPR i po innych urzędach, ma być wiarygodnych, skoro to publikuje. Dobre sobie!!! A swoją drogą jakich to mamy teraz cudownych trzech lokalnych celebrytów ;-) którzy co rusz brylują w mediach, a dziennikarz dla wierszówki karmi tych trolli aż się napompowali niczym baloniki :))))))))).

Imię (wymagane)
Gość
Imię (wymagane)

tyle ciekawych tematow w papierowych SN a wy tu wyjezdzacie na czolowke strony z CZYM???

Jan
Gość
Jan

tak jest, zapraszam także do swojego ogrodu, płacę po 10 za godzinę pracy, no ale oni chyba za takie marne grosze nie pracują

plo
Gość
plo

Paryż czeka na was , ewentualnie lazurowe wybrzeże a nie użeracie się w tej polsce.