Wyższy VAT na… cappuccino!

Miłośnicy herbatek owocowych będą woleli wypić swój ulubiony napój w domu, zamiast spotkać się przy herbatce ze znajomymi w kawiarni. Fot. Wit Hadło

KRAJ. PODKARPACIE. Premier Donald Tusk obiecał w expose, że nie podniesie podatków. Obiecanki – cacanki?

Minister Jacek Rostowski planuje podwyższenie podatku VAT. Od przyszłego roku w kawiarni, barze, restauracji, a nawet na stacji paliw za kawę zapłacimy nawet o 15 proc. więcej.

Wszystko przez plany resortu finansów dotyczące podwyższenia stawki podatku VAT z 8 proc. do 23 proc. dla sprzedaży napojów, przy przyrządzaniu których wykorzystywany jest napar z kawy i herbaty. Oznacza to, że za cappuccino, latte i inne rodzaje napojów kawowych, a także za herbatki owocowe, ziołowe i bawarki zapłacimy wyższą stawkę podatkową.

Obecnie kupując w kawiarni cappuccino trzeba zapłacić średnio 8 zł. Po podniesieniu stawki z 8 na 23 proc. za taką samą filiżankę napoju zapłacimy około złotówki więcej. Oczywiście im wyższa cena wyjściowa, tym więcej będziemy musieli zapłacić. Właściciele barów najprawdopodobniej nie obniżą marży i dodatkowe koszty przejdą na klienta. Przedsiębiorcy są świadomi, że podwyżki spowodują odpływ klientów. Zwłaszcza że jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę ARC Rynek i Opinia, już w 2011 r. dla 20 proc. klientów ceny w kawiarniach sieciowych były za wysokie.

Zmiany są wprowadzane w ramach dużej nowelizacji ustawy VAT-owskiej i zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku.

Blanka Szlachcińska

do “Wyższy VAT na… cappuccino!”

  1. geti

    Tusk Pinokio – nóż się otwiera

  2. ROMAN

    to chyba nie problem – można tak jak w latach 70-tych goście z jednego kraju u nas robili -
    herbatkę w torebce w „paszczu” i wrzątkiem z termosu sru – i herbatka cacy – a wat mogą sami wypić nie ?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.