Wzrost płacy minimalnej poprawi sytuację Polaków?

Polacy coraz więcej comiesięcznej pensji oddają na uregulowanie rachunków. Fot. Archiwum
Polacy coraz więcej comiesięcznej pensji oddają na uregulowanie rachunków. Fot. Archiwum

KRAJ, PODKARPACIE. W 2019 r. najniższe wynagrodzenie w Polsce ma wynosić 2250 zł brutto. – To nie będzie lek na całe zło – tłumaczą eksperci.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w 2019 r. pensja minimalna w Polsce wzrośnie o 150 zł brutto i wyniesie ogółem 2250 zł. Na pierwszy rzut oka podwyżka może wydawać się sporym wsparciem, lecz zdaniem ekonomistów w dobie rosnących cen za podstawowe produkty spożywcze oraz rachunki, pieniądze te pomogą praktycznie nielicznym.

Jeszcze przed ogłoszeniem przez rządzących decyzji o wysokości płacy minimalnej w 2019 r., swoje stanowisko w tej sprawie zajęły związki zawodowe. „Solidarność” proponowała pensje na poziomie 2278 zł, natomiast OPZZ aż 2383 zł. Ostatecznie oba rozwiązania zostały odrzucone.

W opinii części ekspertów od finansów, podwyżka na pozór może wydawać się realnym zastrzykiem gotówki, lecz w rzeczywistości raczej niewiele zmieni. – Wzrost płacy minimalnej nie zrekompensuje Polakom coraz wyższych wydatków związanych z codziennymi zakupami produktów spożywczych czy paliwa na stacjach benzynowych – mówi Dominik Łazarz, ekonomista WSIiZ. – Wystarczy tylko przypomnieć, że przez trzy lata kwoty samych rachunków w Polsce wzrosły o 61 proc. – dodaje.

Jak wskazują eksperci, należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt. Obecnie dość dynamicznie zmienia się sytuacja zarobkowa w wielu miejscach pracy i coraz mniej zatrudnionych osób otrzymuje najniższą pensję. – Podwyżka może więc okazać się być skierowana do coraz mniejszej grupy Polaków – tłumaczy Łazarz. Co więcej? Część analityków łączy temat ogłoszenia decyzji o podwyżce płacy minimalnej z trwającą kampanią wyborczą. – Ta zapowiedź idealnie wpisuje się w cykl zagrywek mających na celu osłodzenie wizerunku władzy – uważa Łazarz.

Kamil Lech

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
hijenaBonifacyKotKarl Krematorzystamarudagolwes Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
BonifacyKot
Gość
BonifacyKot

Płaca minimalna powinna wynosić równowartość 500 EUR (2150 zł) ale netto !

golwes
Gość
golwes

No właśnie rząd niczego nie podnosi.Gdyby rząd chciał pomóc Polakom to poprostu obniżył by podatek, a tak to podnosi koszty pracy i wpływy do budżetu( jednocześnie wprowadzając nowe parapodatki i opłaty ) To taki „chłyt marketingowy ” dla mało rozgarniętych, ale chyba sam pis wie jakich ma wyborców

Karl Krematorzysta
Gość
Karl Krematorzysta

Kto głosował na PIS?Ciemna masa.Mają swoje 500+ ( kupione głosy) i mają podwyżki itd. Najśmieszniejsze jest to że ci którzy głosowali na PIS już cicho siedzą bo wiedzą na jakich idiotów głosowali.

hijena
Gość
hijena

Karl ,bądz konsekwentny i daj przyklad, 500+jakie bierzesz na swoje bachory,oddaj na biedne kotki i pieski

emigrant na stale
Gość
emigrant na stale

Nie wolajcie o podwyzki poborow ale o traktowanie pracownikow przez Rzad PiS-u jak pracownikow w innych krajach swiata. Jezeli widzicie ze z poborow jest wam potracany PODATEK od zarobkow w wysokosci 27,5% to podnoscie krzyk o zmiany PODATKOWE jakie sa w podobnych krajach jak Polska. W krajach zachodnich PODSTAWA od jakiej zaczyna sie opodatkowanie wynosi zazwyczaj 19%, a dopiero podwyzszone zarobki takich pracownikow jak inzynierowie, lekarze itp sa w granicach 29-30% i kolejna grupa o bardzo wysokich zarobkach placi nawet 49% PODATKOW. Co to wam da ze podniosa wam zarobki jak Urzad Podatkowy ta podwyzke ZABIERZE jako PODATEK ! OPAMIETAJCIE… Czytaj więcej »

maruda
Gość
maruda

Widzisz kolego, działałeś w związkach, mogłeś coś zrobić, a nie myśleć tylko o sobie. Nick’a można mieć, jakiego się zapragnie, ale nie czyni to Cię enigrantem. O enigracji nie wiesz nic (co już wykazałem przynajmniej kilkakrotnie), poza ogólnikami od Pani Ochman. A masz na imie Wiesław Boczar . Oczywiscie możesz mnie oskarżyć o zniesławienie, proszę bardzo,(magazyn „supernowosci24” musi wtedy udostępnić sądowi mój IP, – to tak jak udostępnić wszystkie moje dane).Masz zresztą całkiem niezłą emeryture, więc raczej siedż cicho. W zasadzie nikt, kto ma choć odrobine chonoru i godności nie powinien Ci podać ręki. Jesteś po prostu jak ta MENDA.… Czytaj więcej »