XV Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim

Fot. UM Rzeszów

RZESZÓW. 17 stycznia przypada Dzień Judaizmu. Ogólnopolskie obchody, odbędą się w stolicy Podkarpacia.

Oficjalna inauguracja Dnia Judaizmu nastąpi w rzeszowskim Ratuszu o godz. 11. Podczas uroczystej sesji głos zabiorą: biskup rzeszowski Kazimierz Górny, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlčik, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz prof. Wacław Wierzbieniec, który wygłosi referat „Dziedzictwo kulturowe i religijne Żydów w Rzeszowie”.

O godz. 12 rozpocznie się panel dyskusyjny, w którym udział wezmą: naczelny rabin Polski Michael Schudrich, naczelny rabin Krakowa Boaz Pash, bp Mieczysław Cisło  przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy KEP oraz członek tego Komitetu, prof. Jan Grosfeld. Dyskusję poprowadzi red. Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika „Więź”.

O godz. 14.30 uczestnicy spotkania złożą wizytę w rzeszowskiej synagodze, natomiast o godz. 15.15 rozpocznie się modlitwa na cmentarzu żydowskim, którą z okazji Dnia Judaizmu i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Shoah poprowadzi rabin Michael Schudrich.

O godz. 16.15 w rzeszowskim kościele farnym odbędzie się Nabożeństwo Słowa Bożego, zaś ogodz. 19.00 w Filharmonii Podkarpackiej wystąpi z koncertem Joseph Malovany – sławny kantor z Nowego Jorku, uznawany za najlepszego wykonawcę hebrajskiej muzyki liturgicznej.

łuk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
miszechu
miszechu
9 lat temu

Bylem na tym spotkaniu , wydarzeniu . Tzw .XV Dzień Judaizmu w kościele katolickim , glowne obchody w Rzeszowie . Przemowienie pani Wicemarszałek i wojewoda – wole tego nie komentować.w szczegolnosci poziomu i istoty pojmowania tematu pierwszej z wymienionych . Zastanawiam, się czy brak znajomosci języka angielskiego dla piastując tak poważne funkcje państwowe, reprezetujacych nasz region nie staje się wyrazem ignorancji . Skladnie jedynie mowil Prezydent Rzeszowa i była w tym jakas nuta szczerosci i pojmowania rzeczy .. Piekne, w calejrozciaglosci był z pewnoscia moment , gdy osoby (krewni) odbierajace medal „Sprawiedliwy wsrod narodow swiata” przyjmowaly podziekowania od uratowanych Zydow… Czytaj więcej »