Yes, Yes, Yes!

Jednym mało, drugim dużo. Dwie wersje tej samej bajki o kasie z Unii będziemy oglądać jeszcze długo. W pierwszej premier Tusk ogrywa resztę i przywozi z Brukseli kupę forsy. I to nawet tyle ile obiecał – 300 mld zł! W drugiej to reszta ogrywa nie tylko Tuska, ale i całą Polskę, rzucając mniej niż się nam należy. Zobaczcie Państwo jak łatwo uwierzyć i w jedną i w drugą. Zostawmy jednak bajki na boku…

Dostaniemy prawie 106 mld euro, przy 3 razy niższej składce, uzależnionej od wzrostu gospodarczego. Na czysto wyjdzie pewnie coś koło 70 mld euro, czyli 280 mld zł. Nie wiem jak Państwo, ale ja się cieszę, bo lubię jeździć po nowych drogach, których bez pomocy z Unii pewnie by nie budowano. Fakt, że można je budować i szybciej, i taniej, i lepiej, to już inna sprawa. Mam też paru kolegów, którzy dzięki dofinansowaniu z Unii założyli swoje firmy i dziś zasilają podatkami budżet państwa, zatrudniają kolejne osoby. Brałem też udział w wielu konferencjach, szkoleniach, spotkaniach finansowanych ze środków europejskich i chociaż niektóre z nich pozbawione były większego sensu, to były też takie, które rozwijały. Dla rolników z kolei ważne są dopłaty bezpośrednie.

Piszę o tym dlatego, że to wszystko będzie również możliwe w kolejnych latach, a spieranie się o miliard w tę czy w tamtą nie ma dziś większego sensu. Sukces lub porażka nie zależy od samego przyznania dotacji, ale od jej wykorzystania. Co z tego, że w na lata 2007-2013 przyznano nam na inwestycje 68 mld euro, skoro zmarnowaliśmy z tego jakieś 20 proc.! Nikt chyba nie potrafi też ocenić, ile miliardów przepadło na pseudoszkolenia czy ekrany akustyczne w szczerym polu, na których obłowili się tylko ich wykonawcy.

Pewnie można było wynegocjować więcej, ale fakt jest faktem – Polska jako jeden z nielicznych krajów otrzyma więcej pieniędzy niż dotychczas. I to jest powód do zadowolenia.

Arkadiusz Rogowski

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
johnyAmbroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
johny
Gość
johny

Tak, ale z pieniędzy unijnych będą korzystać wszystkie kolejne rządy jeśli PO przegra wybory.

Ambroży
Gość
Ambroży

Za nim coś napiszesz przypomnij sobie to:Daje wam tu osiągnięcia pana Tuska i Rostowskiego. Żeby nie było, że nic nie robi. Rok 2012: 3 krotny wzrost podatku od “ użytków wieczystych “ Likwidacja prawie wszystkich ulg podatkowych 2 miliony Polaków w “ pętli zadłużenia “ na 30 mld. złotych. 14 mld. złotych długu na kartach kredytowych. Zadłużenie samorządów – 12 mld. złotych. Zadłużenie przedsiębiorstw – 240 mld. złotych. Długi polskich banków komercyjnych – 60 mld. euro = ponad 240 mld. złotych, Zagrożone kredyty gospodarstw domowych – 36 mld. Polska tonie w długach; wszyscy, od noworodków do emerytów, jesteśmy zadłużeni po… Czytaj więcej »