Z ul. Wita Stwosza na al. Rejtana 75 min autobusem

Rzeszowianie przeliczyli się myśląc, że autobusem dużo szybciej dojadą do pracy czy szkoły. Wiele linii utknęło w korkach. Fot. Paweł Bialic
Rzeszowianie przeliczyli się myśląc, że autobusem dużo szybciej dojadą do pracy czy szkoły. Wiele linii utknęło w korkach. Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. Deszczowa aura i skumulowanie dwóch największych inwestycji w mieście: przebudowy al. Rejtana i węzła Wyzwolenia – Warszawska muszą oznaczać jedno: korki.

– Z Wita Stwosza na Rejtana jeżdżę „10”, ale że się jej nie doczekałem, to wsiadłem w „17”. Normalnie dojazd zajmuje mi jakieś 17 – 20 min, ale dzisiaj jechałem 75! – żali się Tomasz z os. Kmity, który w autobus wsiadł około godziny 11. – Czy może mi ktoś wyjaśnić, co się dzieje na mieście?

Podobnych telefonów we wtorek odebraliśmy jeszcze kilka. Osoby korzystające z usług MPK były bardzo zdziwione opóźnieniami poszczególnych linii i kilometrowymi korkami na drogach.

– Wiem, że są utrudnienia, sam miałem problemy z przejazdem, ale co my możemy zrobić? – pyta Marek Filip, prezes zarządu MPK.

– Nie ma tablic interaktywnych, które pojawią się w przyszłości, abyśmy mogli na bieżąco informować pasażerów na przystankach o opóźnieniach – wyjaśnia. Niestety, kilkudziesięciominutowe opóźnienia autobusów oznaczają większe zużycie paliwa, a to w przyszłości może zaowocować kolejnymi podwyżkami cen biletów MPK, które i tak do najtańszych nie należą.

Savoir-vivre kierowców
Jednak nie tylko spóźnione autobusy rozdrażniły pasażerów. Michał Z., który mieszka przy ul. Zabłocie, po godzinie 9 wsiadł do autobusu linii nr 31 i odcinek od ul. Lubelskiej do al. Kopisty pokonał w 1,5 godziny, choć zwykle zajmuje mu to ok. 15 min. – Największy korek, podobnie jak dzień wcześniej, zrobił się na alei Piłsudskiego. Po kilkunastu minutach stania w bezruchu podszedłem do kierowcy z prośbą o otwarcie drzwi i wypuszczenie mnie. Kierowca w chamski sposób odmówił tłumacząc się przepisami – opowiada.

– Kiedy mu pokazałem, że kierowca w autobusie przed nami nie robi żadnych problemów, jeszcze bardziej się zdenerwował i huknął na mnie. Dodam, że staliśmy na prawym pasie, więc nie było żadnego niebezpieczeństwa – kontynuuje. – Rozumiem, że są jakieś przepisy, ale kierowca powinien być jak nauczyciel: wsiadając za kółko powinien zostawić swoje problemy i frustracje, i nie wyżywać się na pasażerach! – dodaje rozżalony.

Drzwi nie otworzy
– Kierowca nie może wypuścić nikogo z autobusu poza przystankiem – mówi stanowczo Marek Filip, prezes zarządu MPK. Jak tłumaczy, w razie jakiegokolwiek wypadku odpowiedzialność za zdarzenie będzie spoczywała na kierowcy. – Może zostać oskarżony o spowodowanie wypadku w ruchu drogowym, za co mogą mu zostać odebrane uprawnienia. Jest to równoznaczne z utratą pracy – mówi.

Do sytuacji, którą opisał Super Nowościom Czytelnik odnosi się krótko: – Kierowca, który otworzył drzwi, zrobił to na własną odpowiedzialność. Ja nie mogę podejmować takich decyzji i nakazać kierowcom wypuszczania pasażerów.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
GOŚĆ
GOŚĆ
7 lat temu

Jak sie nie umie jeżdzić to nie dziwcie się.

Wojtek
Wojtek
7 lat temu

Wystarczy wyprowadzić ruch tranzytowy z Rzeszowa, sprawić by autobusami zaczęło by jeździć więcej osób i żadna kolejka nie będzie potrzebna. Niestety ja musiałbym doliczyć 2h dodatkowo na dojazd do pracy zamiast góra 30 minut samochodem więc póki polityka komunikacji miejskiej się nie zmieni to będziemy mieli korki w mieście.

Albert
Albert
7 lat temu

Linia 10 potrafii wyjeżdżając z Zalesia spóźnić się 30 min na przystanek Powst. Wa-wy Tesco, który jest 4 przystankiem od pętli…

krasnal
krasnal
7 lat temu

samochodzikiem sobie znanymi drogami z Wita Stwosza na Piłsudskiego w niecałe 8 minut i to po godzinie siódmej rano i to w zgodzie z przepisami

stalRZ
stalRZ
7 lat temu

Dalej korek! Na tej stronce jest kamerka online mostu zamkowego. http://www.skatepark-rzeszow.pl/skatepark.html Jak klikniecie na cale okno widac jak w autach klna :)

pisul
pisul
7 lat temu

Warszawa sobie buduje 2 nitke metra za 4 mld a u nas krytycy kolejki nadziemnej mowia ze 200 milionow to duzo :) Na wiosne ruszaja 2 kolejne budynki obok Capital Towers, obok Zamkowe tarasy tez juz blizej jak dalej ukonczenia, wczoraj nowy deweloper Mak Dom z Lublina oglosil w prasie ze na Lwowskiej/Olbrachta wybuduje od razu bloki dla 7 tys mieszkancow, Apklan konczy na Grabskiego mega budynek. Tu nie trzeba dodawac 2 do 2 zeby przewidziec ze za rok Rzeszow stanie w korku o ktorym nikomu sie nie snilo. Jedyne rozwiazanie to proponowane przez prezydenta oddzielenie ruchu drogowego i postawienie… Czytaj więcej »

pisul
pisul
7 lat temu
Reply to  pisul

7 tys mieszkan! Niech auta ma co 2 osoba? A mpk kupoje autobusy. I jeszcze wieksze korki – http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/artykul/nowy-deweloper-wybuduje-w-rzeszowie-potezne-osiedle-75705.html

hijena
hijena
7 lat temu
Reply to  pisul

hahahahaha ta luks torpeda przewozi 64 osoby co poł godziny.Puknij się w baniak

gazda
gazda
7 lat temu

Tylko połączenia helikopterowe są przyszłościowe. Dolina lotnicza. Miasto innowacji. Kolej gondolowa. Drogi to przeżytek i relikt minionej epoki.

Lorine
Lorine
7 lat temu

Pani Prezesie – nie wie Pan co może zrobić? Proszę spojrzeć na rozkład jazdy „10” kursów jak na lekarstwo zwłaszcza po godz. 18.00-tej – ludzie mieszkający na osiedlu „Słoneczny Stok” są prawie odcięci od świata (chyba że jeżdżą samochodem) wystarczyłoby zwiększyć ilość kursów.
Mieszkańcy osiedla Baranówka mają linie z dużą liczba kursów np. 30, 18, 19, 13. Powinien być przynajmniej jeden autobus, który jeździłby tak jak te z Baranówki.

lolek
lolek
7 lat temu
Reply to  Lorine

przecież od KURSÓW jest ZTM i p.Dziągwa-droga-i „Lorine”

gość
gość
7 lat temu

Z Wyzwolenia na Piłsudskiego autobusem nr.19 po godz. 11:00 jechałam 43 minuty :(

moni
moni
7 lat temu
Reply to  gość

Z Zalesia do centrum ponad godzine! Pojechalabym rowerem tylko deszcz. Nie ma jakos na korki rady? To nie moze tak byc. Juz nawet tak kolejka

hijena
hijena
7 lat temu
Reply to  gość

to i tak b.szybko ,kierowca tego autobusu to chyba jakiś pirat drogowy