Z dopalaczy przerzucili się na trawkę

“Trawka” jest najpopularniejszym narkotykiem wśród młodzieży szkolnej. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Liczba przestępstw narkotykowych rośnie z roku na rok. Dopuszczają się ich coraz młodsi.

Niedługo cieszyliśmy się sukcesem związanym z zamknięciem sklepów z dopalaczami. Młodzież, która została odcięta od “legalnych” substancji psychoaktywnych szybciutko przerzuciła  się na bezpieczną ich zdaniem, łatwą do zdobycia i stosunkowo tanią marihuanę.

Problem z narkotykami był, jest i będzie. Jednak z roku na rok przybiera na sile. Niestety dotyka też coraz młodszych osób. Najnowsze badania ESPAD czyli Europejskego Programu Badań Ankietowych w Szkołach na temat alkoholu i narkotyków pokazały, że wśród młodzieży szkolnej największą popularnością cieszy się “trawka”, czyli marihuana. Przynajmniej raz w życiu kontakt miało z nią aż 37 proc. 17-18-latków. Niestety po narkotyk sięgają również gimnazjaliści, spośród których do palenia marihuany przyznało się 24 proc. Identyczne badania przeprowadzone były również 4 lata temu. Ale w 2007 roku do palenia trawki przyznało się 16 proc. gimnazjalistów. Skąd zatem taki wzrost zainteresowania narkotykami miękkimi? Eksperci są zdania, że promotorami zjawiska są działacze Ruchu Wolne Konopie i Ruchu Palikota którzy chcą zalegalizowania marihuany. Przez to w świadomości młodych osób utrwalił się przesąd, że trawka jest narkotykiem bezpiecznym. Kolejną kwestią jest jej stosunkowo niska cena i możliwość łatwego zdobycia.

Nieletni narkotykowi przestępcy

Wzrost zainteresowania narkotykiem generuje zysk, przez co jak grzyby po deszczu powstają plantacje marihuany. Tylko w ostatnich dwóch latach policjanci w całym kraju zlikwidowali ich aż 117. Podkarpacka policja z roku na rok odnotowuje coraz więcej przestępstw narkotykowych. W zeszłym roku wykryto ich aż 1546 z czego 85 dopuściły się osoby nieletnie. Jeszcze dwa lata temu dane te były dużo niższe.

Liczba przestępstw narkotykowych:

2011 r. – 1599

2010 r. – 1392

2009 r. – 1135

Liczba przestępstw narkotykowych popełnionych przez osoby nieletnie:

2011 r. – 85

2010 r. – 55

2009 r. – 39

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
abc
abc
9 lat temu

Ktoś myli trwakę z maryśką …