Z kont emerytów wyparowało 8 miliardów złotych!

Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Rząd wyprowadza pieniądze zmarłych z ZUS?

Z kont emerytalnych  ubyło w tamtym roku 8 mld złotych. Pieniądze te należały do rencistów, którzy zmarli nie doczekawszy emerytury. Po śmierci tych osób powinny one trafić do funduszu rentowego. Według ustaleń „Naszego Dziennika” tak się jednak nie stało. Gdzie podziały się pieniądze zmarłych? Wyparowały, zgubiono je czy kreatywnie zaksięgowano?

Na kontach rencistów zmarłych w tamtym roku przed emeryturą znajdowało się 8,4 mld zł. Te pieniądze powinny zasilić fundusz rentowy. Jednak według dr Cezary Mech, finansista, były wiceminister finansów pieniądze te „rozpłynęły się”. Konta emerytalne zostały wygaszone a po pieniądzach nie ma śladu tak wynika z badań dr Mecha, na które powołuje się „Nasz Dziennik”.

Opisany mechanizm może pozwolić na wygaszenie kolejnych kont emerytalnych i rząd uzyska 8 mld zł. Jednocześnie strona rządowa podnosząc wiek emerytalny sprawi, że przybędzie rencistów, którzy nie dożyją emerytury i tym samym będzie można przechwycić jeszcze więcej oszczędności zmarłych Polaków. Tymczasem pod pretekstem deficytu w funduszu rentowym rząd podniósł składkę rentową podnosząc koszty pracy. Deficyt ten byłby dwa razy mniejszy gdyby do funduszu rentowego trafiły miliardy, które według dr Mecha wyparowały.

Tymczasem rząd przedstawia deficyt funduszu rentowego porównując tylko i wyłącznie wpływy ze składek i wydatki, w ten sposób system na pewno nie bilansuje się i zieje w nim 17 miliardowa dziura. Rządzący  uzasadniają w ten sposób podwyżki składek i utrudnianie obywatelom otrzymania renty. Jednocześnie podnosząc wiek emerytaln7 Polska może popaść w spiralę. Przybędzie rencistów, będzie brakowało na renty wiec trzeba podnosić składki pracującym.

***

Co dzieje się z miliardami złotych zmarłych emerytów? Czy mamy do czynienia z kreatywną księgowością rządu? Wokół manewrów rządu przy systemie ubezpieczeń społecznych rośnie coraz więcej kontrowersji. Jak dotychczas nikt nie kwapi się do ich rozwiania. Pojawia się też coraz więcej wątpliwości czy w sprawie ZUS-u rząd mówi nam… prawdę.

Artur Getler

do “Z kont emerytów wyparowało 8 miliardów złotych!”

  1. cyrankiewicz

    JECHALEM AUTOBUSEM LINII „6″ I CZYTALEM TEN ARTYUL. OBOK MNIE SIEDZIALA KOBIETA OK. 40 LAT (LADNA). W PEWNYM MOMENCIE ODRUCHOWO SPOJRZALA NA MOJE KROCZE , A TAM RUCHY!!!
    WSTYD MI SIE ZROBILO BO WIADOMO OCZYM ONA SOBIE POMYSLALA, A MNIE PO PROSTU OTWIERAL SIE SCYZORYK, KTORY ZAWSZE NOSZE W KIESZENI!!! – ALE JAJA!!!

  2. Józef

    A co młodzi , szkoda że nie pamiętacie takiego dawnego kreatora dobrobytu w Polsce niejakiego min.fin. prof.Leszka Balcerowicza ??- dziś znów odżywa w mediach i prowokuje, chyba do rozlewu krwi na ulicach. Mam na myśli tych co pamiętają jego obietnice !!!
    Ten człowiek nie ma za grosz wstydu i drwi z polaków!!.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.