Z miasta mają zniknąć przejazdy kolejowe

Z ul. Lwowskiej w Krośnie ma zniknąć przejazd kolejowy, a później jeszcze z czterech innych ulic. Fot. UM Krosno
Z ul. Lwowskiej w Krośnie ma zniknąć przejazd kolejowy, a później jeszcze z czterech innych ulic. Fot. UM Krosno

KROSNO. Dzięki wspólnej inwestycji samorządu i kolei…

W Krośnie mają zniknąć przejazdy kolejowe przy ul. Lwowskiej, Piastowskiej i Hallera. Na początek przygotowywany będzie projekt przebudowy skrzyżowania ulicy Lwowskiej z linią kolejową. Wybudowany zostanie tam wiadukt nad torami.

Projekt przebudowy skrzyżowania ul. Lwowskiej z linia kolejową będzie kosztował 1,7 mln zł. Dzięki tej inwestycji na długości 2 km zostaną obniżone tory. 9 listopada w Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienie w sprawie tej inwestycji między władzami miasta Krosna a PKP Polskie Linie Kolejowe.

– W praktyce oznacza to, że przejazdy kolejowe na tych ulicach zostaną zlikwidowane, a pociąg będzie przejeżdżał pod wiaduktem – wyjaśnia dr Tomasz Soliński, wiceprezydent Krosna.

Koszt prac drogowych wyniesie ok. 10 mln zł, a kolejowych ok. 40 mln zł. Władze miasta myślą nad poszerzeniem inwestycji o wykonaniu w przyszłości kolejnych etapów obniżenia torów, które rozpoczynałyby się obok krośnieńskiego dworca PKP. Dzięki temu zlikwidowane zostałby również przejazdy kolejowe w układzie drogowym przy ul. Czajkowskiego i na tzw. zetce, czyli na skrzyżowaniu ulic Kletówka, Lniarska i Pużaka.

Na razie termin robót na ul. Lwowskiej nie jest znany, bo to początkowa faza inwestycji. Wkrótce rozpoczną się prace przygotowawcze. Likwidacja przejazdów kolejowych w centrum Krosna związana jest z rewitalizacją linii kolejowej 108. – Rewitalizacja tego odcinka rozpocznie się najwcześniej w 2019 r. – poinformowała Dorota Szalacha z PKP PLK. – Aktualnie opracowujemy studium wykonalności dla tego projektu. Polskie Linie Kolejowe przewidują wykonanie robót w systemie „projektuj i buduj”.

Kolejowe roboty rewitalizacyjne mają potrwać dwa lata.

Mariusz Andres

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o