Z Podkarpacia wyjechało nawet 200 tys. ludzi

- Skończyłem studia i od roku jestem bezrobotny – mówi Mariusz z Rzeszowa. – Po nowym roku wylatuje do Anglii, bo w Polsce nie mam szans na pracę.

PODKARPACIE. Nie trzeba pracy statystyków i demografów, aby stwierdzić, że emigrują ludzie młodzi.

Polaków jest o 1,1 mln mniej niż zakładano dotychczas. Według wcześniejszych szacunków w Polsce mieszka 38,3 mln osób. Wstępne wyniki Spisu Powszechnego wskazują jednak, że w kraju jest nas znacznie mniej. Na terenie Polski przebywa 37,2 mln osób.

Wynika stąd, że migracje zarobkowe maja znacznie większy rozmiar niż przypuszczano. Podkarpacie jest jednym z najbiedniejszych regionów i to nas wyjazdy za chlebem dotyczą najbardziej. Możliwe więc, że z naszego regionu ubyło nawet 200 tys. osób. To tak jakby z Podkarpacia wyjechał cały Rzeszów i kilka okolicznych wiosek.

Nie trzeba pracy statystyków i demografów aby stwierdzić, że emigrują ludzie młodzi. Dane ze Spisu Powszechnego tylko to potwierdzają. Wynika z nich że z kraju wyjeżdżają ludzie około 20 – 30 lat. Górna granica wiekowa, przeciętnego emigranta zarobkowego to 45 lat. Na Podkarpaciu ale i w reszcie kraju przybywa ludzi w wieku 45 plus w stosunku do ogółu ludności. Jeszcze kilkanaście lat i te osoby pójdą na emerytury i renty. Natomiast za nimi nie ma zbyt wielu osób, które zajmą ich miejsce. Mówiąc krótko społeczeństwo się starzeje. Nie tylko rodzi się niewiele dzieci ale ludzie młodzi pracują za granicą i tam wychowują swoje dzieci. Czy kiedyś wrócą? Statystyka jest nieubłagana.

Już mówiliśmy o wielkiej fali powrotów z zagranicy. Fala ta okazała się nie tak wielka jak przypuszczano. Po Spisie Powszechnym okazało się, że nie wróciło do Polski tylu młodych ludzi jak sięspodziewano. To nie wróży dobrze dla naszej przyszłości i dowodzi, że młodym ludziom w Polsce i na Podkarpaciu wciąż nie opłaca się żyć.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Redaktor bloga
Redaktor bloga
9 lat temu

Nie wiem, czy trzeba wyjeżdżać z kraju, żeby znaleźć pracę… W Polsce praca jest, ale trzeba ją potrafić znaleźć. Piszę o tym na swoim blogu absolwent-poszukiwany.pl