Za “puszczanie” dymka wyrzucą ze szpitala?

Ustawa, a pacjenci swoje, przebywając w szpitalu nałogowi palacze, nagminnie łamią zakaz palenia

PODKARPACIE. Zakaz palenia w szpitalach obowiązuje od 15 listopada 2010 r. Jest jednak nagminnie łamany.

Pacjenci nagminnie łamią zakaz, wychodząc na papierosa na zewnątrz albo popalając w toalecie, co grozi pożarem. Dyrektorzy są bezsilni, bo nie mają możliwości karania za nieprzestrzeganie przepisów. Sanepid radzi żeby dyrektorzy tworzyli wewnętrzne przepisy porządkowe (np. wypis z placówki za łamanie przepisów), a lekarze, nakłaniali palaczy do terapii antynikotynowej.

Papierosów w szpitalu nie kupisz, ale dla nałogowych palaczy to żadna przeszkoda. Często zresztą zaopatrują ich rodziny. Realne działania szpitali sprowadzają się więc do umieszczania na budynkach i w pomieszczeniach znaków graficznych informujących o zakazie, bo to sprawdza sanepid.

Prawo jest martwe

Zakazu przestrzegają tylko te placówki, które z powodu pacjentów palących w ukryciu miały już kłopoty. W ZOZ w Cieszynie w lutym doszło do zaprószenia ognia przez pacjentkę. Teraz ochrona pilnuje, żeby chorzy nie palili na terenie szpitala i otaczającego go parku. To tam za złamanie zakazu pacjent za zgodą lekarza może być nawet wypisany do domu. – W naszym szpitalu też mamy problem, bo większość chorych trafiła do nas przez palenie i teraz trudno im z niego zrezygnować, ale palenie nie wyrzucamy z tego powodu ze szpitala – mówi dr Dorota Nierojewska, specjalista chorób płuc, specjalista alergolog ze Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie.

Będzie nowelizacja

Duże kontrowersje budzi zakaz palenia w szpitalach psychiatrycznych. Przebywa w nich dużo osób uzależnionych od nikotyny, a część leczy się na oddziałach zamkniętych i nie może wychodzić na zewnątrz, żeby zapalić. Główny inspektor sanitarny już planuje nowelizację ustawy.

Anna Moraniec

do “Za “puszczanie” dymka wyrzucą ze szpitala?”

  1. roman

    a czy te przepisy porządkowe będą dotyczyły wszystkich – a personel medyczny też – a lekarzy też – bo niektórzy to palą jak parowozy i nic- no to jak to będzie z tym paleniem – kto kogo ma nakłaniać na niepalenie.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.