Za atak na Czarną Madonnę grozi mu 10 lat

Częstochowska prokuratura przesłuchała w poniedziałek 58-letniego mieszkańca Świdnicy, który w niedzielę rzucił w kierunku obrazu Matki Bożej Częstochowskiej prawdopodobnie żarówkami wypełnionymi czarną farbą. Fot. PAP

WARSZAWA. „Wiadomości” dopiero na końcu głównego wydania podały informację o próbie profanacji.

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który przyznał się do tego, że w niedzielę po porannej mszy w bazylice na Jasnej Górze rzucił w obraz Matki Boskiej Częstochowskiej żarówkami wypełnionymi czarną farbą.

58-letni mężczyzna wczoraj  usłyszał zarzuty zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz uszkodzenia na kwotę około 2 tysięcy złotych otoczenia obrazu.

Odpowie także za obrażenie uczuć religijnych osób poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej. Prokuratura skierowała także wniosek do Sądu Rejonowego o jego tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące.

Nie milkną komentarze po tym, co stało się w niedzielę na Jasnej Górze. Prof. Jacek Bartyzel mówi „Naszemu Dziennikowi”, że wpływ na tego typu zachowania ma przyzwolenie werbalne ze strony niektórych polityków, którzy na nienawiści do Kościoła katolickiego budują swój obraz.

Profesor Bartyzel wskazuje też, że w wypadku ataków na inne wyznania eksponuje się od razu motyw nienawiści rasowej czy nietolerancji. Katolicy są natomiast neutralizowani bagatelizującymi określeniami.

– Muszę zacząć od tego, że informacja o tym, co się stało w niedzielę na Jasnej Górze, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, została całkowicie zbagatelizowana w głównym wydaniu „Wiadomości” – zauważa z kolei ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w rozmowie z Fronda.pl.

– We wprowadzaniu do wydania, w którym podaje się cztery najważniejsze sprawy dnia, ten temat nie pojawił się w ogóle. (…) To znamienite – w sytuacji, kiedy jest atakowane najważniejsze sanktuarium, nie tylko dla Polaków, ale w ogóle – katolików na całym świecie, traktuje się to jak drobny, nic nieznaczący incydent. To także pokazuje stosunek mediów oraz władzy do tematu. Myślę, że gdyby zaatakowano synagogę lub meczet, to reakcje byłyby natychmiastowe.

Opr.ps

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Ambrożymarianiza Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ambroży
Gość
Ambroży

Szanowni Państwo : czy w głoszonej ostatnio potrzebie zaniechania mowy nienawiści odczytujecie dzisiejsze oświadczenie Ruchu Palikota udzielające poręczania napastnikowi na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i określającej GO jako „BOHOMAZ” – właśnie taki model nowomowy??.
Każdy ma prawo dowolnego wyboru do parlamentu , ale naprawdę w imię zdrowego rozsądku TYM co wybrali palokaciarnię proszę o jedno zastanówcie się nad tym coście uczynili???
Pomijam nawet zachowanie w sprawie 5900 poprawek kościelnych do budżetu 2013 , bo myślałem że może są wszyscy na haju??

marian
Gość
marian

Nigdy w historii Polski nie było tak słabego rządu. Tak nienawidzącego koscioła, ludzi wierzących – i oto skutek tego.

iza
Gość
iza

Jest takie pełzające, z roku na rok coraz gorsze, szydzenie z symboli chrześcijańskich, księży i wiernych.
A to „mochery”, czy „nie będę przed księdzem klękał”. A to publiczne uczestnictwo we mszy i przyjęcie komunii zaraz po poparciu in vitro. Taki to wzór prawdziwego katolika dają nam Premier czy Prezydent.
Ale, gdyby ich zapytać to wyprą się, że głoszą mowę nienawiści.