Za błąd w sztuce grozi lekarzom do 5 lat więzienia

Precyzyjne planowanie pozwala wycelować wiązki promieni w środek guza nowotworowego. To pozwala zniszczyć wszystkie komórki nowotworowe, a jak najbardziej oszczędzić zdrowe

PODKARPACIE. W czwartek do sądu wpłynął prokuratorski akt oskarżenia w sprawie nieprawidłowości w leczeniu chorych w rzeszowskim Zakładzie Radioterapii

– Podpisałem akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi P. i Grzegorzowi M. dotyczący tzw. błędu w sztuce lekarskiej polegający na tym, że źle zostało zaplanowane leczenie jednego z pacjentów. Chodzi o niedokładne naświetlanie (ominięto guz krtani o kilka centymetrów co skończyło się jej usunięciem). Dlatego lekarzom zarzucamy też nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu tej osoby – mówi Łukasz Harpula, z – ca prokuratora rejonowego dla m. Rzeszowa. – Akt oskarżenia trafił już do sądu.

Sprawa złego naświetlania pacjentów została nagłośniona we wrześniu 2009 roku, kiedy trzech współpracowników zarzuciło doktorowi Grzegorzowi M., byłemu już kierownikowi zakładu radioterapii błędy w leczeniu co najmniej 14 pacjentów. Poważne zarzuty stały się przyczyną zainteresowania sprawą krajowego konsultanta ds. radioterapii i audytu przeprowadzonego przez specjalistów z Centrum Onkologii w Warszawie, oraz odsunięciu od planowania naświetleń doktora M.

Wyniki kontroli były na tyle niepokojące, że sprawa trafiła do prokuratury. Ta powołała zespół biegłych, którzy po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną leczonych pacjentów wydał negatywną opinię dotyczącą terapii jednego pacjenta, chorego na raka krtani. To właśnie jego dotyczą prokuratorskie zarzuty. Obu medykom grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd może też orzec np. czasowy zakaz wykonywania zawodu.

Doktor M. od połowy ubiegłego listopada nie pracuje w rzeszowskiej placówce. Przeniósł się do innego ośrodka onkologicznego poza województwo podkarpackie. Ma ukończone kilka specjalizacji, nie musi więc pracować jako radioterapeuta.

Anna Moraniec

amoraniec@pressmedia.com.pl

Fot. Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments