Za darmo będą usuwać azbest

Do 18 listopada mieszkańcy Rzeszowa mogą składać w Urzędzie Miasta wnioski o dofinansowanie, dzięki któremu specjalistyczna firma może za darmo usunąć z prywatnego domu dach wykonany z azbestu.

RZESZÓW. Do 18 listopada mieszkańcy stolicy Podkarpacia mogą składać wnioski o demontaż eternitowych dachów.

Wystarczy złożyć w rzeszowskim Urzędzie Miasta wniosek o dotacje na usuwanie z prywatnych domów dachów wykonanych z azbestu i specjalistyczna firma go zdemontuje. Formularze w magistracie można pobierać do 18 listopada. To już druga w mieście edycja akcji likwidacji szkodliwych materiałów.

Dotacją są  objęte w całości koszty związane zarówno z demontażem pokryć dachowych wykonanych  z azbestu, transportem oraz unieszkodliwieniem tego szkodliwego odpadu. Mieszkańcy Rzeszowa za takie usługi nic nie muszą płacić. Pieniądze na ten cel pochodzą w 85 procentach z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkiego oddziału funduszu w Rzeszowie, a pozostałą część wkładu sfinansuje miasto.

Formularze o dotację można pobrać w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Rzeszowie, lub strony internetowej miasta, albo można je też otrzymać w miejskich punktach informacyjnych.

Podczas pierwszej akcji usuwania azbestu, w Rzeszowie wpłynęło 300 wniosków i udało się pozbyć 600 ton eternitu. Jego utylizacją zajmowała się specjalistyczna firma, która wygrała przetarg. Koszt przedsięwzięcia wyniósł blisko 400 tys. zł. Na terenie miasta jest jeszcze tysiąc budynków z azbestem. Usuwanie azbestu w stolicy Podkarpacia jest przeprowadzane w ramach rządowego “Programu oczyszczania kraju z azbestu 2009-2032”. Na Podkarpaciu  zalega jeszcze 192 tys. ton rakotwórczego.

– W tym roku na usuwanie azbestu z terenu Podkarpacia przeznaczonych zostanie 1 mln 700 tysięcy złotych – poinformował Wiesław Pajda, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. – W następnych latach znajdą się kolejne pieniądze na ten cel. W pierwszym etapie usuniętych zostanie 2 tysiące 400 ton azbestu.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments