Za dużo patosu, a za mało radości

W obchody święta niepodległości powinniśmy włączyć jak najwięcej młodych ludzi. Fot. Wit Hadło

11 listopada – Narodowe Święta Niepodległości.

- Świętujmy nasze przywiązanie do polskości i barw narodowych nie tylko przy okazji imprez sportowych, takich jak Euro, ale też przy okazji świąt narodowych. Wywieśmy z okazji 11 listopada flagi biało-czerwone w oknach i na balkonach – apeluje Mirosław Majkowski, założyciel i prezes  Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej “X D.O.K.”

Majkowski przyznaje, że Polacy mierzą się z problemem “patetyzowania świąt narodowych”. – Umiemy obchodzić klęski narodowe, a nie potrafimy cieszyć się z niepodległości – mówi.  Zauważa, że 11 listopada głównie obchodzone jest oficjalnie, przez polityków, złożeniem kwiatów, a nie przez zwykłych ludzi.

Marsz Niepodległości
Jako najlepszy przykład oddolnej inicjatywy związanej  z 11 listopada  podaje Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowo-patriotyczne w Warszawie. – Z przyjemnością uczestniczyliśmy w Marszu w zeszłym roku. Wielotysięczny radosny, śpiewający  tłum składał się z dzieci, rodziców, młodzieży. Flag było tak wiele, że utworzyły coś w rodzaju  wielkiej husarskiej chorągwi – wspomina M. Majkowski. Kierowane przez niego Przemyskie  Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej “X D.O.K.” chciało zorganizować  w tym roku  10 listopada Marsz Niepodległości w  Przemyślu. – Ale ponieważ główne uroczystości władze miasta zaplanowały  na 11 listopada, odstąpiliśmy od pomysłu, bo nie chcieliśmy zrezygnować z udziału w warszawskim  Marszu Niepodległości – mówi.

Iwaneczko: – Proponowałem piknik  
Wizerunek Narodowego Święta Niepodległości chciał przed kilkoma laty zmienić w Przemyślu  Dariusz Iwaneczko, gdy był wiceprezydentem miasta.  – Chciałem zachęcić prezydenta Przemyśla do zorganizowania Marszu Niepodległości z udziałem strzelców, harcerzy, grup rekonstrukcji  historycznej. Proponowałem , by zachęcić  młodzież szkolną do udziału w konkursie na najlepiej przygotowany strój historyczny i inscenizację. Do tego proponowałem, by  w Rynku  zorganizować stoiska z ciasteczkami, przekąskami,  grzańcem i grogiem. Żeby ten dzień miał atmosferę pikniku – mówi Iwaneczko. Niestety, jego pomysł nie został zaakceptowany.

Pozytywny  przykład w Rzeszowie
W takiej sytuacji każda  społeczna, nietypowa  inicjatywa obchodzenia święta niepodległości, musi cieszyć.  Z inicjatywy nowo powstałego w Rzeszowie Stowarzyszenia na Rzecz Historii i Tradycji “Polska Historyczna”, które działa przy Muzeum Okręgowym i  skupia miłośników historii, w świąteczny weekend odbędzie się I Rzeszowski  Konwent Historyczny. – Jest  to propozycja darmowa, nie kolidująca z oficjalnymi uroczystościami – mówi dyr. muzeum Bogdan Kaczmar. – Impreza  zorganizowana przy wsparciu IPN i Muzeum ma otwartą formułę dużego przeglądu historycznego z kiermaszami, grami, filmami, z pokazami mundurów  i   rekonstruktorami  historycznymi jako żywymi eksponatami. Adresujemy ją przede wszystkim do młodzieży  – zachęca dyrektor. Impreza odbędzie  się w gmachu głównym Muzeum Okręgowego w Rzeszowie przy ul. 3 Maja 19 w dniu 10 listopada br. w godz. 10 – 18 i 11 listopada w godz. 14 – 18.

Piotr Samolewicz

do “Za dużo patosu, a za mało radości”

 1. VV

  Zastanawiam sie czy jakas tam „ojczyzna” – jako land czy slowo ma dla mnie jeszcze jakiekolwiek znaczenie… chyba nie..

  • Ambroży

   Co prawisz pisząc „jakaś tam ojczyzna”??. Ojczyzna = OJCOWIZNA dla Narodu posiadającego umysłi mózg większy od orzecha laskowego!.

 2. zibi

  Jaka niepodległość, W KTÓRYM MIEJSCU ONA JEST, W UE????? ZABÓR UE

  • K.Bimbała

   Cytuję za GPC:

   „Węgrzy zatrzymani na lotnisku – niezalezna.pl(foto. Marcin Pegaz/Gazeta Polska)
   Polskie służby zatrzymały węgierskich pasażerów samolotu relacji Budapeszt – Warszawa, na lotnisku Modlin. Powodem zatrzymania jest podejrzenie, że… pasażerowie wezmą udział w Marszu Niepodległości – poinformowali na swoich stronach organizatorzy Marszu.
   Wśród zatrzymanych na modlińskim lotnisku znajduje się dwóch posłów do węgierskiego parlamentu i kilku radnych samorządowych. Węgrzy zapowiadają złożenie skargi do Komisji Praw Człowieka.
   Jak podaje węgierski portal szentkoronaradio.com, po dwóch godzinach zostali zwolnieni. Do hotelu odwieziono ich w policyjnej eskorcie. Przyczyny takiego działania Straży Granicznej nie są na razie znane
   - Polscy policjanci poinformowali, że Węgrzy znajdują się na liście terrorystów Interpolu – dodaje węgierski portal.
   Polska, jak i Węgry, znajdują się w strefie Schoengen, w której do przekroczenia granicy nie jest wymagany nawet paszport.”

 3. czytelniczka

  Najpierw się trzeba zastanowić,czy naprawdę Polska jest niepodległa,czy znowu komuś polegla.

  • K.Bimbała

   Jest się nad czym zastanowić ?. Jeśli prok .generalny mówi że nie jest pewny czy doczeka do 19.12.2012, zaś nawet wróble nie ćwierkają w sprawie przyjęcia jego sprawozdania przez premiera?. Po drugie jeśli prok Szeląg jak pisze GPC dzwoni już od 6-tej rano w dniu znanego art Gmyza by zastraszać członków ekipy specjalistów w znanej komisji badającej katastrofę smoleńską w ub miesiącu, czy wreszcie zwolnienia 4-ch dziennikarzy za swoją publikację ( nawet i tych co byli wówczas na urlopie). A to że w żywe oczy kłamie rzecznik rządu Graś , czy marszałek Kopacz, że palikociarnia z mównicy sejmowej ustami swojego przywódcy rzuca chamskimi oskarżeniami wobec PIS-u za zgodą i przyzwoleniem pani marszałkini!.
   Trzeba tez pochylić się nad zorganizowanym chórem anty pisowskiej propagandy takich osób jak A.Holland, red.Żakowski,Wołek, Kuczyński , pan Brzeziński, itd. Trudno się dziwić, że zwykłych ludzi może to wszystko ogłupić ?. O kwestiach gospodarczych nawet bez wcześniejszego uzgodnienia w Sejmie, odwalaniu każdej poprawki opozycji w ustawie okołobudżetowej na siłę nawet nie silę się pisać!. Może lepiej przekonają się Ci co wcześniej słuchali sprzeciwu premiera i nawoływaniu do nie płacenia abonamentu będą nawiedzani przez komornika lub pozbawiani ‚zaległości 5 lat ” z wypłacanych emerytur?.

 4. xyz

  Jakoś nie rajcuje mnie obchodzenie tego święta w płytkim klimacie „kolorowa niepodległa”… :-(

 5. stary ormowiec

  tak,yak,przebrać się w mundurek i bawić się w podchody i indian to najłatwiej,ale pojść w kamasze na dwa lata,budować drogi i tory to chętnych nie ma

 6. K.Bimbała

  Do właściwie rozumianego świętowania potrzeby trzech rzeczy : wiedzy czego święto dotyczy, nastroju i narzucania już na wstępie przyszłych uroczystości udziału zagranicznych bojówek?. Zwykli ludzie zapewne będą musieli zadowolić się wywieszeniem flagi narodowej i udziału w lokalnych uroczystościach.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.