Za dwa lata nowe mosty

Oby most na Sannie w Zaklikowie dotrwał do remontu. Dobrze że kierowcy ciężarówek nie wiedzą, na co wjeżdżają. Ruinę widzą jednak sąsiedzi i od lat boją się, że podpory zostaną połamane przez wiosenne kry. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. Wczesną wiosną rozpocznie się wielka przebudowa drogi wylotowej w kierunku Lublina. Korki będą pewne, ale z remontem nie można było dłużej czekać.

Szykują się dwa koszmarne lata dla kierowców zmuszonych do jazdy drogą wojewódzką 855 między Stalową Wolą i Olbięciniem (woj. lubelskie). Skanska podpisała właśnie umowę na jej remont. Będzie trwał 22 miesiące. Obejmie m.in. wszystkie mosty na tej drodze, a na ok. 30-kilometrowym odcinku jest ich aż sześć. Bardziej impulsywni kierowcy będą musieli szukać dróg alternatywnych.

To będzie drugi etap przebudowy drogi wylotowej ze Stalowej Woli w kierunku Kraśnika i Lublina. W tym roku zakończył się mniej skomplikowany pierwszy etap, w którym położono nową nawierzchnię, a tu i tam wyprostowano i poszerzono drogę. Drogowcom zostało jeszcze 19 km do remontu, ale obecny będzie bardziej pracochłonny.

Od szerokiej drogi do porodówki
Zaczął się już pracami przygotowawczymi, a drogowcy z firmy Skanska pojawią się na „855”, gdy tylko wiosenne słońce stopi lody. Zejdą pod koniec października 2014 r. W tym czasie między Trasą Podskarpową w Stalowej Woli i granicą województwa w Zdziechowicach zmodernizują 19 km drogi na czterech jej odcinkach. W Lipie, Zaklikowie, Zdziechowicach i Rzeczycy Długiej wybudują nowe mosty. Najdłuższy w Zaklikowie na Sannie, będzie miał 36 metrów, a wszystkie klasę nośności „A”, co znaczy, że będą na nie mogły wjeżdżać pojazdy ważące do 50 ton. Mniej więcej tyle waży dobry czołg. Po przebudowie jezdnia na całej długości będzie miała szerokość od 6,5 do 6,75 m. W ramach projektu powstaną trzy nowe zatoki autobusowe, położone zostaną nowe chodniki z kostki brukowej o łącznej powierzchni 55 tys. mkw. i wybudowane 21 km nowej kanalizacji deszczowej. A wszystko to za 57,5 mln zł.

Inwestorem jest Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich, ale inwestycję poważnymi kwotami wsparły UE i budżet państwa. Skanska, która wygrała przetarg na przebudowę drogi, jest dobrze znana w regionie. Jej dziełem jest m.in. nowa droga 881 między Łańcutem i Kańczugą oraz 871 na odcinku między Stalową Wola i Tarnobrzegiem. Co ciekawe, Skanska znana z udanych budów drogowych, remontuje teraz blok porodowy w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

jam

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o