Za dziewięć milionów złotych ohydne baraki wreszcie znikną

Tak MMR i Górka Cyranowska ma wyglądać już za dwa lata. Fot. Archiwum

MIELEC. W Miasteczko Młodego Robotnika wpompują kupę pieniędzy.

Rada Miasta postawiła kropkę nad “i”, rezerwując na ostatniej sesji pieniądze na realizację jednego z największych przedsięwzięć w historii Mielca. Chodzi rewitalizację straszliwie zaniedbanego Miasteczka Młodego Robotnika, której wartość przekracza 9 mln zł. Największa metamorfoza czeka, dziką jak dotąd, Górkę Cyranowską, która już za dwa lata ma przeistoczyć się w Park Leśny, stając się atrakcją turystyczną Mielca.

Uzyskanie dotacji unijnej na rewitalizację MMR nie były łatwe. Wniosek Mielca znalazł się na liście rezerwowej, Regionalnego Programu Operacyjnego, którym zarządzają władze województwa, i wydawało się, że z pieniędzy nic nie będzie. A jednak…

Nowakowski: – Na Górce Cyranowskiej się wychowałem
– Udało się pozyskać te pieniądze przy cierpliwym czekaniu i nie awanturowaniu się – przedstawia swoją strategię działania Zdzisław Nowakowski (PO), radny wojewódzki z Mielca. – Miały na to wpływ również inne czynniki. Po pierwsze, zmiana kursu euro, która była korzystna i zwolniły się środki w złotówkach. Po drugie, oszczędności, które pojawiły się w wyniku przetargów. To wszystko przyniosło pożądany przez nas skutek – przekonuje.

– Rewitalizacja tej dzielnicy jest niezwykle ważnym przedsięwzięcie dla naszego miasta – dodaje Nowakowski. – MMR z barakami, pamiętającymi czasy wczesnego PRL-u, położone jest między obszarem przemysłowym a osiedlami. Jest tam Górka Cyranowska, na której, jako dziecko, “się wychowałem”, dlatego jest mi ona szczególnie bliska – zaznacza.

Nie czekali na europejską mannę z nieba
Prezydent Janusz Chodorowski zwraca uwagę na to, że miasto, nie czekając na mannę z europejskiego nieba, zmodernizowało ulicę na MMR i zbudowało ścieżkę rowerową przy ul. Kazimierza Wielkiego. – To wszystko w połączeniu z projektem unijnym powinno stworzyć piękną całość – uważa prezydent. Rewitalizacja MMR ma być realizowana w latach 2013-14. Nakłady na to zadanie wynoszą 9,2 mln zł, z czego 7 mln zł to dotacja z zewnątrz.

Projekt rewitalizacji MMR przewiduje głównie przebudowę infrastruktury. Istotnym elementem przedsięwzięcia jest stworzenie Parku Leśnego na zaniedbanej dotąd Górce Cyranowskiej. Już za dwa lata ma pojawić się tam: sztuczna, efektownie podświetlona rzeka, nowe alejki i oświetlenie oraz tor saneczkowy oraz labirynt z kamiennych gabionów.

***
Nie mam wątpliwości: pozyskanie funduszy unijnych na rewitalizacja Miasteczka Młodego Robotnika i Górki Cyranowskiej jest ogromnym sukcesem Mielca. Nie da się inaczej nazwać dotacji, dzięki której w ciągu zaledwie dwóch lat najbrzydsza dzielnica miasta (ohydne baraki, zachwaszczona górka i ogólny syf) stanie się jego wizytówką.

Paweł Galek

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.