Za łamanie praw autorskich można srogo zapłacić

Tworząc stronę internetową na potrzeby działalności własnej firmy, musimy pamiętać o tym, że będzie ona działać na zasadach komercyjnych, co w dużym stopniu ogranicza nam możliwość korzystania z darmowych programów. Fot. Archiwum

Jak założyć stronę internetową własnej firmy i co na niej umieścić, by nie naruszyć cudzej własności.

Wykorzystanie cudzej twórczości bez odpowiedniej zgody jest złamaniem praw autorskich i grozi za to odpowiedzialność karna. O złamanie prawa nie trudno, zwłaszcza jeśli chcemy utworzyć stronę internetową. Jak tego uniknąć?

Zacznijmy od definicji praw autorskich. Zgodnie z prawem, jest to “każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia”. Chodzi więc o to, aby uzyskać zgodę autorów zdjęć, filmów, muzyki (nawet tej granej w tle strony), inaczej możemy spodziewać się wezwania do zapłaty odszkodowania.

Strona WWW
Niektórzy sądzą, że stworzenie swojej strony WWW nie jest niczym szczególnie trudnym. Jednak przy jej tworzeniu bardzo łatwo o wpadkę. Ważne jest bowiem, aby sprawdzić wszelkie utwory, które będziemy, chcąc nie chcąc rozpowszechniać.

Często przedsiębiorcy korzystają z darmowych oprogramowań do tworzenia stron internetowych. Jednak te darmowe mogą okazać się tylko z nazwy. Wszystko dlatego, że jeśli dokładnie nie przeczytamy regulaminu korzystania, szybko może się okazać, że nieświadomie będziemy łamać prawo. W regulaminach zapisane może być na przykład to, że program jest dopuszczony tylko do użytku prywatnego, a nie komercyjnego. W związku z tym, jeśli chcielibyśmy wykorzystać ją na potrzeby firmy, to musimy uzyskać licencję.

Podobnie jest z różnego typu programami do obróbek zdjęć. Możemy za darmo z nich korzystać, ale… już nie możemy tych zdjęć publikować na komercyjnych stronach.

Zdjęcie ze źródłem
Ważną rzeczą przy tworzeniu strony jest to, że zawsze odpowiada za nią jej właściciel. Nie ma znaczenia czy robił ją dla nas ktoś inny, np. nasz pracownik. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest dopilnowanie, aby powstała zgodnie z prawem. Dużą uwagę należy zwrócić na zdjęcia umieszczane na stronie. Zdarzają się bowiem sytuacje, że nawet zdawałoby się rzetelne strony, dodają skradzione zdjęcia. Przykładem jest np. jedna z komend policji, która dodała zdjęcie policyjnego koguta pod jedną z informacji. Jak się szybko okazało, właściciel zdjęcia rozpoznał “swojego” koguta i domagał się odszkodowania.

Podobnie łatwo o wpadkę w przypadku wykorzystania map popularnej internetowej wyszukiwarki. Przedsiębiorcy lubią dodawać takie mapki na swoich stronach, ponieważ w ten sposób chcą wskazać potencjalnym klientom dojazd do ich siedziby. Niestety i to może okazać się zgubne. Firma już zaczęła zbierać żniwo i wysyłać wezwania do zapłaty osobom, które wykorzystały jej twórczość.

Na szczęście w globalnej sieci możemy natknąć się również na darmowe utwory, które rzeczywiście będziemy mogli wykorzystać. Zazwyczaj są one opatrzone licencją Creative Commons. Jednak i tu należy zachować ostrożność i dokładnie sprawdzić o jaką licencję chodzi.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments