Za małe śmietniki wkurzają pasażerów

Za małe śmietniki denerwują pasażerów.

RZESZÓW. Przepełnione kosze na przystankach autobusowych to częsty widok.

Za małe, notorycznie przepełnione kosze, walające się śmieci, a w zimie ogromne zaspy – to dotychczas częsty widok na rzeszowskich przystankach. Do niedawna za ich sprzątanie odpowiadało MPK. Teraz, w związku ze zmianami w zarządzaniu komunikacją w Rzeszowie będzie inaczej. Od początku czerwca o czystość na miejskich przystankach dba prywatna firma Garda, która wygrała przetarg.

Choć zmiany niedawno weszły w życie, już budzą zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wymaganą przez miasto częstotliwość mycia oraz czyszczenia urządzeń przystankowych. Zgodnie z warunkami przetargu wystarczy, by odbyło się ono tylko 2 razy w czasie obowiązywania umowy, czyli do 31 grudnia 2011 r. Najlepiej w sierpniu i październiku.

Sprzątanie raz w tygodniu
Zimą, przystanki mają być sprzątane tylko raz lub dwa w tygodniu. W tym celu przystanki podzielono na 3 kategorie w zależności od natężenia ruchu i oddalenia od centrum. Częstość usuwania kurzu, nielegalnych nalepek czy czyszczenia ławek nie jest określona precyzyjnie. Mowa tylko o “bieżącym opróżnianiu koszy na odpady”. Jak wyjaśnił nam Czesław Piela, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, oznacza to, że kosze powinny być opróżniane codziennie.

– Nie może być przecież tak, że przystanki stoją brudne czy zaśmiecone. Zwycięzca przetargu powinien stale nadzorować ich czystość, a sprzątać w godzinach nie utrudniających ruchu – tłumaczy dyrektor Piela, który twierdzi, że obejmował swoje stanowisko w momencie, w którym przetarg był już ogłoszony, zatem na jego warunki nie miał wpływu.

Przetarg sprawdzi wybór
– Przetargi mają to do siebie, że nie da się do końca wszystkiego w nich przewidzieć. Do 31 grudnia mamy czas, by przekonać się jak sprawdzi się pomysł i wybrana firma, co pozwoli podjąć decyzję odnośnie utrzymania przystanków w czystości od 1 stycznia 2012 r. – podsumowuje dyrektor Piela.
kap

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments