Papierosy po 20 zł!

Fot .Wojciech Preisner

KRAJ, PODKARPACIE. Szykują się podwyżki cen wyrobów tytoniowych.

Papierosy są drogie, ale będą jeszcze droższe. Rząd przymierza się do wprowadzenia wyższej akcyzy pod pretekstem zminimalizowania liczby palaczy. Zakłada cztery scenariusze, które mają pomóc przede wszystkim w ochronie zdrowia palących, a przy okazji zasileniu budżetu krajowego. W efekcie za paczkę papierosów będzie trzeba zapłacić nawet powyżej 20 zł.

Tak wynika z raportu “Ekonomiczne aspekty palenia tytoniu i opodatkowania wyrobów tytoniowych w Polsce”, który został opublikowany na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Cztery możliwości
Jeden ze scenariuszy zakłada podniesienie podatku akcyzowego do 90 euro na tysiąc papierosów (obecnie wynosi prawie 77 euro). Wówczas średnia cena paczki z 9,11 zł wzrosłaby do 10,43 zł. Drugi scenariusz dotyczy ustalenia podatku według mediany (wartości środkowej) podatku z krajów członkowskich UE. Wtedy za paczkę trzeba by było zapłacić średnio 12,13 zł. Tyle samo kosztowałaby, gdyby wprowadzono trzeci scenariusz, wedle którego podatek akcyzowy stanowiłby 70 proc. ceny. Ostatni scenariusz zakłada obliczenie mediany podatku akcyzowego dla 15 krajów członkowskich (średnia cena paczki kosztowałaby 13,72 zł).

Podwyżka zaboli
Podatek akcyzowy może wzrosnąć z poziomu 6 zł do prawie 10 zł! Taka podwyżka z pewnością uderzy (po raz kolejny) po kieszeniach palaczy. – Niedługo za papierosy trzeba będzie zapłacić pewnie i 30 zł – denerwuje się pan Andrzej z Rzeszowa, który pali nałogowo – Kiedy w końcu zacznie coś tanieć w tym chorym kraju? – dodaje oburzony.

Ewelina Nawrot

do “Papierosy po 20 zł!”

 1. adin

  ty jak nie palisz to po co kometujesz

 2. adin

  ty marko jak fajki tak zdrorzeja to se zasieje tyton na wlasny uzytek!

 3. miya

  To jest śmieszne tak naprawdę nie wiadomo czy ludzie będą zdrowsi nie paląc w końcu za każda kupioną paczkę papierosów część pieniędzy idzie na nfz tak naprawdę zaszkodzi się tylko ludziom a po za tym namawiam do tego aby wyjechać z tego kraju jak tylko ma sie możliwość w tym kraju nie potrafią rządzić przez system jaki mamy jakby była jedna partia a nie wielopartyjność każdemu powodziło by się lepiej każdy młody który ma szansę niech wyjedzie niech politycy się utrzymują sami gdy w pl zostali by tylko emeryci i renciści było by śmiesznie powiem tak jestem dumny z naszej historii jestem dumny z naszych przodków ale nie o taką polskę walczyli jestem za tym aby ten kraj upadł i przestał istnieć w sumie przez dzisiejszy rząd można powiedzieć że już przestał istnieć :)

 4. Józef

  Wypadałoby odpowiedzieć pani Ewelinie Nawrot i nałogowcowi z Rzeszowa w ten sposób : chory Kraj zaczyna się od chorych ludzi i problem nie tkwi w zapewnieniu nałogowcom ulg, zaś stworzyć warunki zdrowej egzystencji ludziom , którzy nie maja środków na podstawowe utrzymanie.
  Jeśli olbrzymiej większości dziennikarzy przez co najmniej ostanie pięć lat nie udało się zadać rządzącym wartościowych pytań -rychło powstał mit ” Polski jako zielonej wyspy”.
  Nie będę się wysilał o przypominaniu obietnic przechodzenia przez szalejący kryzys suchą stopą , obniżkami podatków.
  Dziś po wczorajszym ” PIKANTNYM” spotkaniu z premiera z klubem PSL wiemy (jesteśmy straszeni Vatem większym nie kolejny 1% a, o 8% pozbawieniem połowy świadczeń itp.! lub pracować do „Śmierci”. Powiem tak Grecja – to pikuś mają z czego odpuszczać do naszego krajowego poziomu.
  Ja powtórzę znane z manifestacji w sprawie akt hasło: kto nie skacze ten za Tuskiem , hop, hop…
  Na koniec muszę podzielić się dzisiejszym finalnym stwierdzeniem pani Min.Sportu Muchy z wywiadu z Konradem Piaseckim : pyt: czy ministerstwo sportu stara się pomóc w III ligowym hokeju na lodzie?- tak , oczywiście..!!!. Problem tylko w tym pani minister że w Polsce III liga hokeja nie istnieje!!!.
  Tak więc rząd mamy wizualnie piękny , tylko czy mądry?????

 5. maro

  ale fajne forum jak super dziala gzie moge wplacic 20 zl za mozliwosc korzystania z tej genialnej mysli technologicznej

 6. hk

  a wódka????może lepiej to niech podrożeje …..co więcej robi szkody wódka czy fajki???odpowiedz jest prosta….

 7. marco

  Brawoooooo !!! Papierosy i po stówie mogą być mnie to wali bo po to dziadostwo nie sięgam i nie wiem jak głupim trzeba być, żeby zaczynać palić, a podwyżka może skłoni jednak nałogowców do chęci rzucenia (NA ZDROWIE PALACZE!! NA ZDROWIE !!!) a kogo stać niech karmi kieszeń Donalda :P

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.