Papierosy po 20 zł!

Fot .Wojciech Preisner

KRAJ, PODKARPACIE. Szykują się podwyżki cen wyrobów tytoniowych.

Papierosy są drogie, ale będą jeszcze droższe. Rząd przymierza się do wprowadzenia wyższej akcyzy pod pretekstem zminimalizowania liczby palaczy. Zakłada cztery scenariusze, które mają pomóc przede wszystkim w ochronie zdrowia palących, a przy okazji zasileniu budżetu krajowego. W efekcie za paczkę papierosów będzie trzeba zapłacić nawet powyżej 20 zł.

Tak wynika z raportu “Ekonomiczne aspekty palenia tytoniu i opodatkowania wyrobów tytoniowych w Polsce”, który został opublikowany na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Cztery możliwości
Jeden ze scenariuszy zakłada podniesienie podatku akcyzowego do 90 euro na tysiąc papierosów (obecnie wynosi prawie 77 euro). Wówczas średnia cena paczki z 9,11 zł wzrosłaby do 10,43 zł. Drugi scenariusz dotyczy ustalenia podatku według mediany (wartości środkowej) podatku z krajów członkowskich UE. Wtedy za paczkę trzeba by było zapłacić średnio 12,13 zł. Tyle samo kosztowałaby, gdyby wprowadzono trzeci scenariusz, wedle którego podatek akcyzowy stanowiłby 70 proc. ceny. Ostatni scenariusz zakłada obliczenie mediany podatku akcyzowego dla 15 krajów członkowskich (średnia cena paczki kosztowałaby 13,72 zł).

Podwyżka zaboli
Podatek akcyzowy może wzrosnąć z poziomu 6 zł do prawie 10 zł! Taka podwyżka z pewnością uderzy (po raz kolejny) po kieszeniach palaczy. – Niedługo za papierosy trzeba będzie zapłacić pewnie i 30 zł – denerwuje się pan Andrzej z Rzeszowa, który pali nałogowo – Kiedy w końcu zacznie coś tanieć w tym chorym kraju? – dodaje oburzony.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
adin
adin
6 lat temu

ty jak nie palisz to po co kometujesz

adin
adin
6 lat temu

ty marko jak fajki tak zdrorzeja to se zasieje tyton na wlasny uzytek!

miya
miya
6 lat temu

To jest śmieszne tak naprawdę nie wiadomo czy ludzie będą zdrowsi nie paląc w końcu za każda kupioną paczkę papierosów część pieniędzy idzie na nfz tak naprawdę zaszkodzi się tylko ludziom a po za tym namawiam do tego aby wyjechać z tego kraju jak tylko ma sie możliwość w tym kraju nie potrafią rządzić przez system jaki mamy jakby była jedna partia a nie wielopartyjność każdemu powodziło by się lepiej każdy młody który ma szansę niech wyjedzie niech politycy się utrzymują sami gdy w pl zostali by tylko emeryci i renciści było by śmiesznie powiem tak jestem dumny z naszej… Czytaj więcej »

Józef
Józef
9 lat temu

Wypadałoby odpowiedzieć pani Ewelinie Nawrot i nałogowcowi z Rzeszowa w ten sposób : chory Kraj zaczyna się od chorych ludzi i problem nie tkwi w zapewnieniu nałogowcom ulg, zaś stworzyć warunki zdrowej egzystencji ludziom , którzy nie maja środków na podstawowe utrzymanie. Jeśli olbrzymiej większości dziennikarzy przez co najmniej ostanie pięć lat nie udało się zadać rządzącym wartościowych pytań -rychło powstał mit ” Polski jako zielonej wyspy”. Nie będę się wysilał o przypominaniu obietnic przechodzenia przez szalejący kryzys suchą stopą , obniżkami podatków. Dziś po wczorajszym ” PIKANTNYM” spotkaniu z premiera z klubem PSL wiemy (jesteśmy straszeni Vatem większym nie… Czytaj więcej »

maro
maro
9 lat temu

ale fajne forum jak super dziala gzie moge wplacic 20 zl za mozliwosc korzystania z tej genialnej mysli technologicznej

hk
hk
9 lat temu

a wódka????może lepiej to niech podrożeje …..co więcej robi szkody wódka czy fajki???odpowiedz jest prosta….

marco
marco
9 lat temu

Brawoooooo !!! Papierosy i po stówie mogą być mnie to wali bo po to dziadostwo nie sięgam i nie wiem jak głupim trzeba być, żeby zaczynać palić, a podwyżka może skłoni jednak nałogowców do chęci rzucenia (NA ZDROWIE PALACZE!! NA ZDROWIE !!!) a kogo stać niech karmi kieszeń Donalda :P