Za parkowanie w centrum kierowcy będą musieli zapłacić

Fot. Archiwum

RZESZÓW. Za kilka miesięcy zainstalowane mają być parkometry obsługujące płatną strefę parkowania.

Dzisiaj podczas sesji Rady Miasta okaże się, czy radni poprą absurdalny pomysł Tadeusz Ferenca, prezydenta Rzeszowa, który wymyślił powrót stref płatnego parkowania. Przygotowany został już ostateczny dokument w sprawie realizacji miejskiej polityki parkingowej.

Na sesji przedstawiciel firmy projektowej ECORYS przedstawi ostateczny plan zmian w systemie parkowania w śródmieściu i w innych rejonach miasta. – W Rzeszowie zaplanowaliśmy 17 lokalizacji na strefy płatnego parkowania – poinformował nas Cezary Gołębiowski z krakowskiej firmy ECORYS, kierownik projektu strefy płatnego parkowania w Rzeszowie. –  Strefa ma być m.in. na ul. Krakowskiej z 400 miejscami parkingowymi i na ul. Podkarpackiej z 250 miejscami. Ma być też na Zamkowej, Szopena, Lisa-Kuli i Cieplińskiego.

Znany jest już harmonogram przygotowany przez firmę z Krakowa i wstępnie został on zaakceptowany przez władze miasta. W pierwszej połowie 2013 roku przeprowadzony zostanie przetarg na dostawę parkometrów obsługujących strefę płatnego parkowania. Na przełomie 2013 i 2014 roku ustanowiona zostanie strefa płatnego parkowania w śródmieściu. Na początku 2014 roku zainstalowane mają być parkometry, w drugiej połowie tego samego roku na obrzeżach miasta zbudowane będą parkingi przeznaczone dla użytkowników chcących dotrzeć do śródmieścia spoza Rzeszowa. Rok później przy ulicach wybudowane maja być tablice informacyjne o wolnych miejscach parkingowych w śródmieściu.

Autorzy strategii przedstawili jednocześnie zagrożenia i ryzyka jakich można się spodziewać w związku z wprowadzeniem płatnego parkowania w centrum miasta. Jako pierwsze  z nich wymieniają brak akceptacji powstania strefy przez rzeszowian. Strefa zamiast ułatwić życie w mieście, może dostarczyć dodatkowych napięć społecznych.

***

Prezydent Tadeusz Ferenc obiecał, że nigdy w Rzeszowie nie będzie płatnych stref parkowania. Ale jak zwykle były to tylko obiecanki-cacanki, bo po przemyśleniach okazało się, że na strefach miasto zarobiłoby kokosy. Włodarz miasta  nie liczy się z mieszkańcami, którzy w większości sprzeciwiają się powstaniu takich stref. Nawet w strategii  przygotowanej przez krakowska firmę projektową wykazano, że będzie to główna przeszkoda w realizacji takiego przedsięwzięcia. Panie prezydencie, proszę nie wciskać mieszkańcom czegoś czego nie chcą. Nie można na siłę “uszczęśliwiać ludzi”.  Prezydent chce żeby ludzie przesiedli się na autobusy i stąd pomysł płatnych stref. Ale i tym razem według ekspertów nie ma racji, bo mieszkańcy będą wybierać własne samochody. 

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
JAS
JAS
8 lat temu

Platny parking w centrum to bardzo dobry pomysl. TO nie jest tylko parking dla urzedasow. Kazdy chce zaparkowac na chwilke samochod, a miejsca nie ma bo bo to bydla pracuje od 8 do 16 i parkingu nie ma.Autobusami jezdzic beda mniejsze korki.

janles62
janles62
8 lat temu

mieszkancy Trzebowniska czy Krasnego dlaczego pracuja w urzędzie miasta Rzeszowa,skoro nie chcą się przyłączyć?dla nich ma być strefa płatna,mieszkańcy powinni mieć parking bez opłat

rzeszowiak
rzeszowiak
8 lat temu

do grrr: „No terasz szukają kasy, bo przecież za kładkę (aerolę F..) trzeba zapłaćić, a kto zapłaci??? ” – ale stary ty jesteś łomem ,nawet takiego czegoś jak ty mi nie jest szkoda , w towim przypadku aborcja powinna być wskazana, – strefa płatnego parkingu matole będzie w mieście aby zachęcić inwestorów którzy są po to aby budowali wielkokondygnacyjne parkingi , skoro centrum będzie bezpłatne wówczasim się nie będzie opłacało takowego wybudowac.

JÓzek
JÓzek
8 lat temu

Kierowcy , przeprowadzamy referendum i odwołujemy Prezydenta Miasta Rzeszowa i Radę Miasta.,
dosyć bezmyślności , dziwacznych pomysłów typu kładki, bus-pasy, kolejki,czy strefy płatnego parkowania
obejmujące większą część miasta. Dosyć amatorszczyzny i prowincji na Prezydenta Miasta Rzeszowa
powołujemy byłego Wiceprezydenta,znakomitego fachowca i społecznika Pana Wiesława Walata.

stary
stary
8 lat temu

w centrum znajduje sie wiele urzedow ciekawi mnie czy urzednicy tez beda musieli p[lacic za takie parkowanie. a moze sami dadza przyklad i beda przyjezdzali do pracu na rowerach lub na piechote. szczegolnie zdrowe w zimie i podczas deszcze. ile zakazow i nakazow ci ludzie jeszcze wymysla?

Grrrr
Grrrr
8 lat temu

No terasz szukają kasy, bo przecież za kładkę (aerolę F..) trzeba zapłaćić, a kto zapłaci??? heheh…napewno nie władza.

asior
asior
8 lat temu

bardzo dobrze, wreszcie będzie można spokojnie załatwić sprawę na mieście, a nie okupacja tych samych miejsc przez 8h

VV
VV
8 lat temu

czyli zlodziejska banda juz nie mysli wylacznie o srodmiesciu a wyciaga swoje brudne lapy poza jego granice. ten zalosny prezydencina jest po prostu juz bardzo chory.