Za piwo zapłacimy „kadłubkami”

SANDOMIERZ. Od 1 maja w mieście będzie można płacić walutą lokalną

Od maja do końca roku na terenie miasta i gminy Sandomierz będzie dostępny dukat lokalny. Lokalną monetą będzie można płacić za lody lub kawę albo zachować ją na pamiątkę wizyty w mieście Ojca Mateusza.

– Od 1 maja 2011 Sandomierz ponownie będzie mógł cieszyć się lokalną walutą. Jest to już druga taka emisja. W 2008 roku mieszkańcy i goście odwiedzający miasto mogli płacić dukatami lokalnymi: goworkami. Nazwa nawiązywała do postaci pierwszego wojewody sandomierskiego Goworka. Ponieważ emisja goworków została ciepło przyjęta i wywołała zainteresowanie, zdecydowano ponowić w br. tę formę promocji Sandomierza, który wyglądem i koncepcją nazwy nawiąże do poprzedniej emisji – wyjaśnia Andrzej Gajewski z sandomierskiego magistratu.

Nowa moneta ma przypomnieć innego znamienitego sandomierzanina. Tym razem jest to Wincenty Kadłubek (ur. ok. 1160 r.) pierwszy polski kronikarz. Kancelista i kapelan nadworny księcia Kazimierza II Sprawiedliwego. Twórca czterotomowego dzieła pt. „Kronika polska”, będąca najważniejszym źródłem historii dziejów Polski tamtego okresu. Związany z kolegiatą pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu, w latach 1208-1218 biskup krakowskim. W 1764 r. beatyfikowany przez papieża Klemensa XIII. Obecnie jest patronem diecezji sandomierskiej.

– Dla przypomnienia tej ważnej dla historii Polski postaci, kolejny sandomierski dukat lokalny będzie nosił jego imię. Będzie miał nazwę „kadłubek”. Wyemitowane będą 2 rodzaje kadłubków. Obiegowe i kolekcjonerskie. Obiegowy, o nominale 5, będzie ogólnodostępny dla mieszkańców miasta i odwiedzających Sandomierz turystów. Służył będzie jako bon towarowy za który można nabyć towary i usługi o wartości 5 złotych w sklepach i kawiarniach i innych punktach handlowych, które przystąpią do programu promocji. Wyemitowane będą także kadłubki kolekcjonerskie o nominale 50 zł, oraz bardzo niewielka ilość kadłubków o nominale 500, stanowiące gratkę dla kolekcjonerów z całej Polski

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments