Za przekroczenie prędkości będą odbierać prawko!

Wszystko wskazuje na to, że za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym zapłacimy mandat w wysokości 1000 zł. Obecnie mandat za to wykroczenie wynosi 500 zł.

PODKARPACIE, KRAJ. Ceny mandatów mają być zbliżone do kwot jakie płacą kierowcy w krajach Europy Zachodniej. Możesz zapłacić nawet 1000 zł mandatu!

Przekroczenie prędkości o 50 km/h będzie skutkować odebraniem prawa jazdy na okres trzech miesięcy. M.in. taką karę wymyśliło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które szykuje potężny bat na kierowców. Resort uważa, że do ogromnej liczby wypadków przyczyniają się sami kierowcy, którzy nagminnie łamią przepisy i przekraczają prędkość. W związku z tym MSWiA pracuje nad zmianami w taryfikatorze mandatów. Jeżeli zmiany wejdą w życie, to wysokość mandatów wzrośnie aż dwukrotnie!

W ministerstwie uważają, że stawki mandatów, które nie zmieniają się od wielu lat nie działają odstraszająco na kierowców. A kierowcy mają się bać, bo raport MSWiA pokazuje, ze w 2010 roku doszło do 38 832 wypadków, w których zginęło 3907 osób, a 48 952 zostało rannych.

Nie będzie jak w Skandynawii

Pocieszające jest to, że MSWiA nie myśli o wprowadzeniu kar jakie obowiązują w Skandynawii. Np. w Finlandii kary nalicza się proporcjonalnie do dochodów. A więc można jak pewien biznesmen zapłacić nawet mandat w wysokości kilkudziesięciu tysięcy euro. Adam Rapacki, wiceszef MSWiA twierdzi jednak, że za dużo byłoby kłopotów z ustaleniem zarobków złapanej przez policjantów osoby.

Prace nad wysokością kar trwają, ale nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że będą one dwukrotnie większe niż dotychczas. W dzisiejszym taryfikatorze przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym skutkuje otrzymaniem mandatu w wysokości 500 zł. Jeżeli nowe przepisy zostaną wprowadzone mandat ten będzie wynosił już 1000 zł..

Na Słowacji jest jeszcze gorzej

- Kiedy Polacy wjeżdżają do Czech czy Słowacji od razu zdejmują nogę z gazu, bo wiedzą, że tam czekają na nich wysokie mandaty karne, natomiast jak wjeżdżają stamtąd do Polski, to od razu hulaj dusza, piekła nie ma i szaleją – wyjaśnia prace nad zmianą w taryfikatorze Adam Rapacki.

I rzeczywiście na Słowacji przekroczenie prędkości o 70 km/h skutkuje karą w wysokości około 2400 zł. Natomiast w Czechach za przekroczenie prędkości o 50 km/h można otrzymać mandat w wysokości 1500 zł.

Czy jednak rzeczywiście to sami kierowcy są winni ogromnej liczbie wypadków? Po wnikliwej analizie kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli wyszło, że na co drugim kilometrze dróg publicznych powstały koleiny powyżej 2 cm głębokości, na co czwartym – powyżej 3 cm. Co to oznacza nie trzeba żadnemu kierowcy tłumaczyć. Np. w Niemczech, Francji, czy Wielkiej Brytanii takie jezdnie – ze względu na bezpieczeństwo kierowców wyłączane są z użytkowania. W Polsce nie można ich zamknąć, bo spowodowałoby to wyłączenie z funkcjonowania niemal… połowy dróg.

Grzegorz Anton

do “Za przekroczenie prędkości będą odbierać prawko!”

 1. mirek

  „Pocieszające jest to, że MSWiA nie myśli o wprowadzeniu kar jakie obowiązują w Skandynawii. Np. w Finlandii kary nalicza się proporcjonalnie do dochodów. A więc można jak pewien biznesmen zapłacić nawet mandat w wysokości kilkudziesięciu tysięcy euro. Adam Rapacki, wiceszef MSWiA twierdzi jednak, że za dużo byłoby kłopotów z ustaleniem zarobków złapanej przez policjantów osoby.”
  Bo w polsce wszyscy wiedzą i sądy i policja i rząd że w papierach jest najniższa krajowa a reszta wypłaty jest poza papierami,ale co sie nie robi żeby Polak miał kiedyś najniższą emeryture o ile dożyje w tym chorym państwie.

 2. mirek

  A czy kierowca bedzie mógł wybrać pore roku odebrania tego prawka tak jak to jest „w europie zachodniej”??Napewno nie,bo tutaj jest polska.

 3. grzesiek

  doganiamy Europe we wszystkim, szkoda tylko, że nie w km autostrad i wysokości zarobków…

 4. kevin

  PO z PSL tworzą bardzo liberalny rząd: podnoszą podatki, zaostrzają kary dla kierowców, olewają powodzian!

 5. pio

  jak zwykle chory kraj , mandaty zagraniczne tylko zarobki Polskie no chociaż w tym doganiamy Europe -dobre

 6. marecki

  Chory kraj.
  W tym kraju powołuje się coraz więcej urzędów, służb i instytucji, które mają za zadanie tylko karać obywateli. Najlepiej karać jak największymi mandatami.
  Kiedy ktoś dojdzie do tego, że u-rząd jest dla obywatela a nie odwrotnie?

 7. mario

  tak ceny mandatow jak w europie zachodniej. zywnosc, paliwo tez. tylko zarobki jak w kazachstanie. kurde kto to wymysla moze czas przewietrzyc te salony polityczne co sie na nas pasą

  • ala

   Polacy tak marnie zarabiają, mają tak fatalne drogi, że w ogóle nie powinni płacić mandatów? A może powinni dostawać dopłate za łamanie przepisów drogowych?

 8. andy

  Panowie nie kpijcie o POlitykach.złych drogach i niskich zarobkach ! Podniesienie cen mandatów i zabieranie prawka to jedyna słuszna droga aby utemperować tumanów za kierownicą !!!

 9. Tomm

  i bardzo dobrze ! może wreszcie ucywilizujemy sie jak reszta krajów zachodnich

 10. piotrus

  Niech POlitycy najpierw zajmą sie budową i naprawą fatalnych drug.

 11. fjalskfajsdl

  niech podniasą zarobki o 100% to mandaty też mogą sobie podwyższać

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.