Za rekordową frekwencję dostaną wóz strażacki!

W ramach akcji „Bitwa o wozy”, nowe pojazdy strażackie trafią do 16 gmin w całej Polsce, w tym m.in. do Cisnej. Fot. materiały prasowe

CISNA. Jedyna gmina na Podkarpaciu, w której wygrał Rafał Trzaskowski, zostanie nagrodzona.

Znamy 16 gmin z najwyższą frekwencją w wyborach prezydenckich, które otrzymają środki na sfinansowanie wozu gaśniczego w ramach akcji „Bitwa o wozy”. Co ciekawe, Andrzej Duda zwyciężył w 6 z nich, a Rafał Trzaskowski w aż 9. Jedną z nich jest gmina Cisna, z rekordową frekwencją na poziomie 75,03 proc. Kandydat KO zdobył tutaj 37,26 procent głosów, zaś prezydent Duda 26,23 procent.

– Wiedzieliśmy, że należy walczyć o samochody, bo akcja była dość popularna, zwłaszcza wśród strażaków, ale zwycięstwo było tylko w sferze naszych marzeń – mówi wójt gminy Cisna, Renata Szczepańska. – Nie sądziliśmy, że mobilizacja będzie tak ogromna, aczkolwiek jesteśmy małą gminą, co dało nam dużą szansę na zorganizowanie. Sąsiad zachęcił sąsiada, znajomy znajomego i ruszyli szturmem do urn.

W poniedziałek PKW podała oficjalne wyniki dotyczące frekwencji. Cisna z wynikiem 75,03 proc. nie miała sobie równych. – Bardzo się ucieszyliśmy! Samochód strażacki jest nam bardzo potrzebny, przede wszystkim dla bezpieczeństwa mieszkańców. Jednostka PSP jest oddalona o 60 km, a więc dobry, mobilny sprzęt na pewno się przyda – zaznacza wójt gminy Cisna. – Tym bardziej, że wóz, którym dysponujemy ma ponad 30 lat. Często musimy go remontować i jest mocno wyeksploatowany.

W trosce o małą i dużą ojczyznę

Wysoka frekwencja to nic nowego w Cisnej. – Praktycznie cały czas mamy tendencję wzrostową. Mieszkańcy zdają sobie sprawę z tego, że warto brać udział w wolnych wyborach demokratycznego państwa – nie ma wątpliwości Renata Szczepańska. – Święto demokracji w Cisnej było fantastyczne i uwieńczone jeszcze pięknym prezentem – podkreśla. Wierzy, że mieszkańcy powtórzą wynik. – Wóz strażacki był motywacją, ale najważniejsze jest to, aby pójść do wyborów i zdecydować o tym, jak będzie wyglądać Polska – podkreśla Renata Szczepańska.

Jak komentuje zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego w swojej gminie? – Pewnie nikogo to nie zdziwiło, bo od lat trend jest taki, że Cisna głosuje na KO – inaczej niż sąsiednie gminy czy nawet Podkarpacie – stwierdza wójt. Wpływ na to ma m.in. spora liczba ludności napływowej, co jak mówi nasza rozmówczyni, tworzy mozaikę osobowości i ludzi. – Pięknie różnimy się w poglądach czy sympatiach politycznych. One nigdy nie prowadzą do sporów. Najważniejszym aspektem naszej społeczności jest przekonanie, że to, co robimy, robimy dla dobra naszej małej ojczyzny i dużej Polski – wyznaje Szczepańska. – Wszyscy potrafią się zjednoczyć i współpracować, okazując sobie tolerancję i akceptację. To jest piękne w naszym bieszczadzkim społeczeństwie.

Wioletta Kruk

KOMENTARZ

Elżbieta Łukacijewska, europosłanka pochodząca z Cisnej: – Jestem dumna z miejsca, w którym mieszkam. Każde kolejne wybory pokazują mądrość oraz odwagę mieszkańców, a także umiłowanie wolności i demokracji. Z serca im dziękuję. Wierzę, że w drugiej turze w Cisnej frekwencja znowu będzie najwyższa, a rząd, który powiedział A, teraz musi powiedzieć B, czyli przekazać gminie wóz strażacki. Cieszę się, że w mojej gminie wygrał Rafał Trzaskowski, ale jeśli zestawimy głosy kandydatów opozycyjnych, to też będzie imponujący wynik. Żałuję, że to tylko jedna mała wyspa. W sąsiedniej Solinie jest dużo więcej turystów, a jednak tam nie zwyciężył kandydat KO, co obala też mit, że w Cisnej przeważyły głosy turystów. Z drugiej strony, przeanalizowałam wyniki za granicą. Wszędzie gdzie jest „nowa emigracja”, ale i bardzo dużo młodych ludzi z Podkarpacia – popierano kandydata Rafała Trzaskowskiego.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o