Za roszyfrowanie Enigmy

Rejewski zmarł w 1980 r. w Warszawie.

USA. Amerykanie nagrodzili Mariana Rejewskiego po 80 latach.

Pośmiertne oznaczenie dla Mariana Rejewskiego za złamanie kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Wyróżnienie zostało nadane polskiemu matematykowi w 80. rocznicę wydarzenia przez amerykański wywiad wojskowy.

Do rąk córki Rejewskiego, Janiny Sylwestrzak, trafił wczoraj Medal Knowltona, odznaczenie nadane przez amerykański wywiad wojskowy. Polski matematyk i kryptolog po raz pierwszy złamał kody jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, w 1932 roku.

Było to przełomowe odkrycie, ponieważ Polak, odmiennie od zachodnich sojuszników, szukał odpowiedzi w rozwiązaniach matematycznych, tworząc równania, a nie w tradycyjnej kryptologii, opartej na przedwojennych metodach lingwistycznych.

Dokonania bydgoszczanina były tym bardziej oszałamiające, że udało mu się tego dokonać zaledwie w kilka tygodni. W czasie wojny współpracował z wywiadem brytyjskim i francuskim. Sukcesy Rejewskiego ujrzały jednak światło dzienne dopiero na początku lat 70., wcześniej na Wyspach fakt rozszyfrowania Enigmy utrzymywano w tajemnicy.

Źródło: polska-zbrojna.pl/ps

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
adam
adam
8 lat temu

A czemu nie piszecie o Jerzym Różyckim i innych którzy pracowali w Psarach ? Jego małżonka jest pochowana w Stobiernej k/Rzeszowa, a więc mamy jako region się kim pochwalić.
Adam