Za szron na szybach zapłacisz karę

Za jazdę z taką szybą możemy dostać od policjanta mandat. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. 200 złotowy mandat grozi kierowcy, który nie usuwa lodu i śniegu z auta.

Pomimo, że w ciągu dnia nadal jest ciepło, to w nocy i nad ranem na szybach samochodów osiada szron. Wielu kierowców zapomina lub nie wie, że musi zapewnić sobie stu procentową widoczność. Jak twierdzą policjanci niedopilnowanie tego obowiązku niesie za sobą ryzyko wypadku drogowego, który może zabrać komuś życie lub zdrowie.

Często jest tak, że kierowca spoglądający na drogę jedynie przez wąski pasek na przedniej szybie ma tzw. „widoczność czołgową”, ponieważ nie usunął szronu z szyby, który ogranicza widoczność.

Wprawdzie w Kodeksie Drogowym nie istnieje przepis odnoszący się bezpośrednio do zaszronionych szyb w aucie, ale według przepisów zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim. Tym samym grozi takiemu kierowcy mandat w wysokości 200 zł. Za takie wykroczenie nie otrzyma jednak żadnych punktów karnych. Czy z wszystkich szyb ma być usunięty szron? – Tak. Zarówno z przedniej, tylnej jak i bocznych. Oprócz tego szron ma być usunięty z bocznych lusterek – wyjaśnia podkomisarz Adam Szeląg, oficer prasowy rzeszowskiej policji. Wszystko dlatego, że jak tłumaczą funkcjonariusze lód zalegający na szybach i lusterkach zmniejsza pole widzenia i może skutkować np. potrąceniem pieszego idącego poboczem.

Usuń śnieg z dachu

Podobnie ma się rzecz ze śniegiem. Kierowcy mogą zostać ukarani przez “drogówkę” mandatem, gdy śnieg zasłaniania numery rejestracyjne auta. Co jeżeli na dachu samochodu zalega biały puch? – Śnieg w czasie jazdy może zsunąć się na jadące z tyłu auto i doprowadzić do całkowitej utraty widoczności przez kierowcę – tłumaczy podkomisarz Szeląg. Jeżeli taki kierowca najedzie na tył samochodu, z którego nie został usunięty śnieg, to winę za kolizję lub wypadek poniesie kierowca, który nie wyczyścił dokładnie swojego auta z białego puchu.

Mandat możemy również otrzymać za przysypane śniegiem reflektory, bo stajemy się niewidoczni dla innych kierowców, a co za tym idzie stwarzamy niebezpieczeństwo na drodze.

Grzegorz Anton

do “Za szron na szybach zapłacisz karę”

  1. Mamajadzia

    W sezonie zimowym Policja oraz ITD powinny trzepać kierowców ciężarówek za śnieg zalegający na plandekach naczep.
    Zeszłej zimy to było dopiero niebezpiecznie jak z ciężarówek spadały wielkie tafle lodu i śniegu wprost przed samochody osobowe.

Skomentuj

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.