Za trzy lata MZK będzie monopolistą w centrum Przemyśla

– Po prośbie Wiesława Morawskiego (Regia Civitas), by pozostawić przewoźnikom z zewnątrz przystanek Sportowa – przychodnia został on autopoprawką wyłączony z uchwały czyniącej MZK monopolistą na przystankach w centrum. Fot. Monika Kamińska

PRZEMYŚL. Sprawa internatu w zawieszeniu, przystanki w centrum (w większości) wyłączone dla “obcych” przewoźników.

Rada Miejska Przemyśla nie dyskutowała ani nie głosowała na ostatniej sesji o ewentualnej fuzji internatu przy II LO i  miejskiej bursy szkolnej. O rezygnację z tego punktu w porządku obrad zawnioskował sam projektodawca, czyli prezydent Robert Choma. Głosami koalicji PO – Regia Civitas przegłosowano natomiast, z poprawkami, uchwałę w sprawie wyłączenia przystanków miejskich w ścisłym centrum dla “obcych” przewoźników. Magistrat umotywował ten pomysł względami bezpieczeństwa, ale nie ma wątpliwości, że chodzi o stworzenie na tych przystankach monopolu dla miejskiej spółki MZK, zapewne w celu “reanimowania” jej, bo kondycja jest mówiąc bardzo oględnie, kiepska.

Wnioskując o “zdjęcie” punktu w sprawie internatu i bursy prezydent Choma nie uzasadniał tego posunięcia. Zapytany przez nas o powody wyjaśnił, że sprawozdania finansowe przedstawione mu przez Wydział Edukacji UM i szefów obu placówek różnią się i musi sprawie przyjrzeć się raz jeszcze. – Na razie więc, do czasu zbadania sytuacji, sprawa internatu i bursy jest zawieszona – tłumaczył R. Choma zapewniając, że wróci do niej.

W imieniu uczniów i chorych
Klamka natomiast zapadła w sprawie wyłączenia przystanków w ścisłym centrum Przemyśla dla przewoźników innych niż rodzima spółka, czyli MZK. Nie stanie się to z dnia na dzień. – Autobusy i busy zewnętrznych przewoźników będą mogły korzystać z tych przystanków do czasu wygaśnięcia zgody na to wydanej dla danego przewoźnika – wyjaśniał zastępca prezydenta, Grzegorz Hayder. – Ostatnia zgoda wygasa 31 grudnia 2016 roku – doprecyzował. – Oczywiście nowe zgody nie będą wydawane – uzupełnił Hayder.

W magistrackim projekcie mowa była o 18 przystankach. – Czy na tej liście jest także przystanek przy Sportowej koło przychodni? – dopytywał wiceprzewodniczący Rady, Wiesław Morawski (Regia Civitas), lekarz. – Tak – wyznał na to wiceprezydent Hayder. – Zatem proszę w imieniu chorych o uczynienie wyjątku dla tego przystanku – postulował Morawski. – Do przychodni przyjeżdża wielu zamiejscowych pacjentów:  starszych,  z problemami w poruszaniu się, a także małe dzieci – motywował swą prośbę radny – pediatra. Wiceprezydent Hayder uznał argumenty W. Morawskiego za zasadne i wprowadził do projektu uchwały autopoprawkę w sprawie przystanku na Sportowej. Nie tylko jednak radny z Regii uważał, że niektóre przystanki trzeba z uchwały wyłączyć. – W imieniu zamiejscowych uczniów z I LO proszę o pozostawienie dla przewoźników przystanku obok ich szkoły, przy Słowackiego – zwrócił się do Rady szef klubu SLD, Mariusz Iwaniszyn. – A ja także w imieniu pacjentów prosiłbym o pozostawienie przewoźnikom dwóch przystanków na ulicy 3 Maja – ta prośba padła z ust radnego klubu PiS, Dariusza Iwaneczki.

Bartmiński: – Proszę o przystanek “logika”
“Koncert przystankowych życzeń” najwyraźniej wyczerpał cierpliwości przewodniczącego Rady, Jana Bartmińskiego. – Ja prosiłbym radnych o przystanek “logika” – zaapelował w swoim satyrycznym stylu nawiązując do tego, że jeśli wyłączy się kolejne przystanki sens całej uchwały padnie. Prośby Iwaniszyna i Iwaneczki zostały jednak skierowane do Rady, jako wnioski formalne, więc zostały poddane pod głosowanie. Zamiejscowi uczniowie z I LO będą musieli niestety obejść się smakiem. Zdaniem radnych młodzi są, to mogą się przebiec kawałek do szkoły, ale wniosek o utrzymanie dla obcych przewoźników dwu przystanków na 3 Maja przeszedł. Podobnie jak cała uchwała z autopoprawką dotyczącą przystanku na Sportowej. Czyżby radnych koalicji przekonało uzasadnienie magistratu, że obcy przewoźnicy wprowadzają na przystankach chaos i stwarzają niebezpieczeństwo, czy może raczej postanowili wesprzeć znów miejskie MZK, które ma potężną stratę? Przypomnijmy, że ostatnio przegłosowali podwyżki cen biletów.

Monika Kamińska

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
jeremiJanusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jeremi
Gość
jeremi

Cyt: „Za trzy lata MZK będzie monopolistą w centrum Przemyśla”. O ile jeszcze będzie. Furmanki w pogotowiu trzymać …………………

Janusz
Gość
Janusz

Skąd te kolosalne straty MZK, skoro jeżdżą na autobusach zasilanych sprężonym gazem ziemnym, tanim jak barszcz – jak mawiał b. dyrektor Kołodziej, ponoć aż 3-4 razy tańszym od benzyny i oleju napędowego? Po co było pakować miliony, aby być na wiecznych tyłach?