Za trzy wykroczenia stracisz prawo jazdy

PODKARPACIE Surowsze kary dla świeżo upieczonych kierowców

Szykują się rewolucyjne zmiany dla początkujących kierowców. Nie tylko przyjdzie im jeździć z „zielonym listkiem”, co już za 3 wykroczenia stracą prawo jazdy. Ale to nie koniec. Nie poszarżują zbytnio na drogach, bo będą mieli zakaz rozpędzania się a do dwóch lat od zdania egzaminu na prawo jazdy, będą objęci okresem próbnym.

Takie rozwiązania przewiduje nowa ustawa o kierujących pojazdami, tworzona na wzór standardów europejskich. Wszystko to ma na celu „ujarzmienie” młodych kierowców, którzy są największym zagrożeniem na drogach. Bo, jak podkreślają instruktorzy kursów na prawo jazdy to, że otrzymali uprawnienia do prowadzenia pojazdów, wcale nie świadczy o tym, że potrafią jeździć. Dlatego też do dwóch lat po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, będą objęci okresem próbnym a między czwartym a ósmym miesiącem od momentu otrzymania uprawnień, przejdą dodatkowy kurs. Gdy w czasie trwania okresu próbnego, popełnią dwa wykroczenia na drodze, będą musieli przejść kurs reedukacyjny i badania psychologiczne. Trzecie wykroczenie będzie oznaczało odebranie prawa jazdy.

Wróci również „zielony listek”, czyli symbol początkującego kierowcy, z którym będą musieli jeździć przez pierwsze 8 miesięcy. W tym czasie nie będą mogli też szarżować na drogach, bo poza terenem zabudowanym będą się mogli się maksymalnie rozpędzić do 80 km/godz.. a na autostradach do 100 km/godz.

Ale to nie koniec. 18-latek zanim wsiądzie na motor, będzie musiał otrzymać kategorię A2 (na motor o mocy silnika do 46 koni mechanicznych) a po upływie 2 lat, będzie mógł przystąpić do egzaminu na kategorię A i przesiąść się na szybki motor. Pojawi się też nowa kategoria AM (zastąpi kartę motorowerową) uprawniająca do jazdy na skuterze i motorowerze, o którą będą mogli starać się 14-latkowie.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments