Za wywóz śmieci zapłacimy więcej

– To będzie znaczna podwyżka za wywóz śmieci – mówi Alfred Kłęk, mieszkaniec ulicy Wierzbowej w Rzeszowie. – Jestem emerytem, mam grosze i to niesprawiedliwe, że tylko dlatego, iż mieszkam w jednorodzinnym domu, mam płacić tak dużo za odpady. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Trzyosobową rodzinę mieszkającą w domu jednorodzinnym i niesegregującą odpadów czeka 130 procent podwyżki!  

Jako pierwsi w czwartek poinformowaliśmy mieszkańców Rzeszowa o nowych stawkach za wywóz śmieci, które proponują władze miasta. Opłaty będą mogły obowiązywać od 1 lipca. Nad projektem w tej sprawie radni będą głosować we wtorek (sesja Rady Miasta została przesunięta z poniedziałku). Nowe stawki najbardziej uderzą w właścicieli domów. Za wywóz śmieci zapłacą o 50, a nawet o 130 procent więcej.

W sprawie nowych stawek wypowiedzieli się radni reprezentujący trzy kluby w Radzie Miasta.

– Zorganizujemy posiedzenie komisji i dopiero wtedy przyjmiemy stanowisko w sprawie nowych opłat za wywóz śmieci – mówi Bogusław Sak, radny klubu Rozwój Rzeszowa, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Mieszkalnictwa i Ochrony Środowiska w Radzie Miasta. – Musimy porozmawiać z Marcinem Miąsikiem, dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej i chcielibyśmy dowiedzieć się od niego, z czego wynikają takie właśnie wyliczenia stawek za odbieranie odpadów komunalnych.

– W blokach według nowych stawek, oplata będzie porównywalna do dotychczasowej – twierdzi Jolanta Kaźmierczak, radna PO. – Teraz od jednaj osoby w mieszkaniu jest 6 zł i 8 groszy. A od 1 lipca 14 zł od dwóch osób segregującej odpady. Czyli od jednej 7 zł. Jednak nasz klub będzie wnioskował, żeby wprowadzić oddzielną opłatę dla osób samotnych, rencistów czy emerytów. Nie może być tak, że jest tylko jeden lokator, a zapłaci 14 zł, jakby mieszkały tam dwie osoby.

130-procentowa podwyżka
Jerzy Cypryś, przewodniczący klubu radnych PiS, stwierdził, że w najgorszej sytuacji będą właściciele domów jednorodzinnych, którzy zostaną obciążeni znacznymi opłatami za wywóz śmieci.

– Zanim podejmiemy decyzje, będziemy chcieli szczegółowych wyjaśnień takiej formy ustalenia opłat – mówi Jerzy Cypryś. – Widać bowiem, że nastąpi znaczna podwyżka. Przykładowo, rodzina 3-osobowa płacąca do tej pory 30 zł miesięcznie, od 1 lipca zapłaci 46 zł, czyli o ponad 50 proc. więcej i to jedynie w przypadku segregowania śmieci. W przypadku braku selektywnego ich odbioru, ta rodzina zapłaci 69 zł miesięcznie, czyli będzie to podwyżka aż o 130 procent. Cała tzw. ustawa śmieciowa jest zła, bo wprowadza jakby nowy rodzaj podatku.

W czwartek wyłoniono zwycięzcę przetargu na wywóz śmieci. Wygrało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie, które swoją ofertę wyceniło na 45,2 mln zł, odpadła niemiecka firma Remondis (jej oferta – 50,3 mln zł).

Mariusz Andres

6
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
blokersppssROMANWhistleblowerAmbroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ambroży
Gość
Ambroży

Całkiem poważnie mówiąc spotkałem gości , którzy już węszą wielki biznes do zrobienia śmieciach – to dla nich którzy nigdy nie skalali się pracą wolą teraz czekać na bezrobociu na żyłę złota jak się niewątpliwie szykuje po wprowadzeniu odpowiednio wysokich opłat. Dopiero co prasa donosiła o sposobie utylizacji odpadków medycznych na Śląsku i zastanówcie się do jakich cyrków dochodzi w nadzorze nad warunkami utylizacji przy istniejącej olbrzymiej korupcji i kumoterstwie szczególnie wśród braci spod znaku zielonej koniczynki.

blokers
Gość
blokers

w miescie innowacji ponad stuprocentowa podwyzka nic nowego,ale do kurwy nędzy jezeli w lokalu zameldowane są 3 osoby muszę płacić za cztery?Ferenc nie będziemy płacić za apanaze twoich kolesi.

ppss
Gość
ppss

Osoby samotne to głównie emeryci i renciści. Często za 14 zł muszą przeżyć 2 tygodnie / bułka + mleko/.Oni nie produkują śmieci. Raz w tygodniu nie mają co wynieść do śmietnika. Nic już nie kupują, bo jak twierdzą nic już im nie trzeba a i też nie mają za co, bo reszta idzie na oplaty. Ich śmieci to najczęściej tylko butelka po mleku i pudełeczko po lekach. Gości też nie przyjmują. W zameldowaniu też figurują jako osoby samotne. Nie wyobrażam sobie, żeby osoby samotne, miały płacić za bliżniaka, którego nie mają. Dlatego wierzę w Panią Każmierczak i liczę na nią,… Czytaj więcej »

ROMAN
Gość
ROMAN

no bo po prostu kto to są ci co decydują- a decydują tak aby pętle zaciskać coraz mocniej – aż do całkowitego zaduszenia- nie ?

Whistleblower
Gość
Whistleblower

Płacimy więcej niż w Niemczech: Czteroosobowa rodzina w Stuttgarcie za nieposegregowane odpady płaci rocznie 492 zł zaś w w Bydgoszczy – 1200 zł. źródło: http://regiodom.pl/portal/wiadomosci/analizy-raporty/oplata-za-wywoz-smieci-w-polsce-i-niemczech-porownanie-stawek

Ambroży
Gość
Ambroży

Czy za takiego śmiecia POdkarpacie nie płaci słono??: „Język urzędowy powinien być zrozumiały dla obywateli – uznali w piątek posłowie, przyjmując sprawozdanie Rady Języka Polskiego. Niektórzy posłowie tę deklarację wzięli sobie do serca chyba zbyt mocno. Sejmowa kamera zarejestrowała wulgaryzmy, którymi podczas piątkowego posiedzenia komisji infrastruktury sypał jeden z parlamentarzystów. Okazał się nim Zbigniew Rynasiewicz, poseł Platformy Obywatelskiej.” źródło wp.pl