Za zbieranie szyszek w lesie można dostać… mandat

Za kilka szyszek strażnik leśny nie da nam mandatu, ale za wynoszenie z lasu znacznych ilości już tak. Fot. Wit Hadło
Za kilka szyszek strażnik leśny nie da nam mandatu, ale za wynoszenie z lasu znacznych ilości już tak. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Nawet w lasach obowiązują przepisy i warto o nich pamiętać.

Mało kto wie, że kodeks wykroczeń zakazuje wielu rzeczy w lesie. M.in. zrywania i zbierania szyszek, a także mchu czy nawet gałęzi. Grozi za to mandat do 250 zł. Miłośników lasu jednak uspakajamy. – Nie przypominam sobie, żeby strażnik leśny ukarał kogoś za zebranie kilku szyszek – mówi Edward Marszałek, rzecznik prasowy Lasów Państwowych w Krośnie. Karani są za to ci, którzy wynoszą szyszki z lasu siatkami czy koszykami.

Kodeks wykroczeń zabrania w lasach wydobywania żywicy lub soku brzozowego, obrywania i zbierania szyszek, zdzierania kory, nacinania drzew i ich uszkadzania. Zabronione jest również zbieranie mchu, ściółki, gałęzi, kory, wiór, trawy, wrzosów, ziół i zdzierania darni. Nie wolno także zbierać grzybów i owoców leśnych w miejscach, w których jest to zabronione – zwykle w parkach narodowych.

Za kilka szyszek nie będzie mandatu
– Nie chodzi o jedną szyszkę, tylko o zbiory hurtowe i przemysłowe. Nie przypominam sobie, żeby strażnik leśny ukarał kogoś za zebranie kilku szyszek. Zbieranie runa leśnego na własne potrzeby jest nieodpłatne. Jeżeli ktoś chce zbierać duże ilości np. szyszek, to wymagane jest spisanie umowy z nadleśnictwem – tłumaczy Edward Marszałek.

Do ogrodu i wyrobu pamiątek
Niektórzy zaczną się zastanawiać, do czego mogą służyć duże ilości szyszek. Okazuje się, że do wielu rzeczy. Szyszki mogą służyć np. do wyrobu pamiątek. – Ci, którzy wykonują pamiątki mogą jednak je kupić w wyłuszczarni. Za całe worki szyszek płaci się drobne kwoty – mówi Edward Marszałek. Szyszki ludziom potrzebne są także np. do ogrodów. Wykonuje się z nich bardzo atrakcyjne ściółki ogrodowe, ale do tego potrzeba już nie jednego, ale kilkunastu siatek czy wiader szyszek. I gdy osoba zbierająca tak ogromne ilości szyszek zostanie na tym przyłapana, to nie uniknie kary.

Grzegorz Anton