- SuperNowości24 - http://supernowosci24.pl -

Za złamaną nogę na oblodzonym chodniku żądaj odszkodowania

Fot. Wojciech Preisner

RZESZÓW. Uległeś wypadkowi nie z swojej winny, żądaj zadośćuczynienia od właściciela drogi.

Wystarczy sfotografować miejsce wypadku (najlepiej aparatem z funkcją datowania), zebrać świadków, wezwać karetkę, zebrać skierowania na badania lekarskie i recepty, a wtedy można otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych… za złamanie nogi na oblodzonym (lub nieodśnieżonym) chodniku.
Trudno wskazać na widełki odszkodowań, jakie może nakazać wypłacić sąd. – Wszystko zależy od materiału dowodowego, który jest podstawą ubiegania się o odszkodowanie – mówi Jacek Romanow, radca prawny z kancelarii Romanow&Partnerzy. Kwoty, jakie przyznają sądy są imponujące i sięgają niekiedy nawet 50 tys. zł.

W poszukiwaniu właściciela
Podstawową sprawą w przypadku ubiegania się o odszkodowanie w razie złamania nogi na oblodzonym chodniku jest ustalenie właściciela drogi. – To ważne, że zadośćuczynienia domagamy się od właściciela – mówi Romanow. Jeśli właścicielem jest osoba prywatna, to wnosimy do sądu pozew cywilny i domagamy się zadośćuczynienia. W przypadku, gdy chodnik należy do np. gminy to sprawa zostaje przekazana zarządcy drogi i z jego polisy ubezpieczeniowej wypłacane jest odszkodowanie. – Wysokość zadośćuczynienia zależy również od bólu i cierpienia, jakiego doznamy – dodaje Romanow.

Ślisko na drogach
Wiele osób nie zdając sobie sprawy z możliwości otrzymania sporego odszkodowania, rezygnuje z dochodzenia swoich praw. – Nie wiedziałam, że można dostać tyle pieniędzy. Jeśli przydarzy mi się taka sytuacja, to z pewnością będę domagała się odszkodowania – mówi z uśmiechem pani Monika z Rzeszowa. Ostatnio mroźna aura nie rozpieszczała i chodniki są od wielu dni pokryte lodem. O wypadek nie trudno.

Ewelina Nawrot