Za zwrot podatku trzeba zapłacić

Mniej korzystnie jest otrzymać zwrot podatku przekazem pocztowym, lepiej zdecydować się na przelew bankowy. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. – Nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu – mówi Małgorzata Jopek, rzecznik IS w Rzeszowie.

Do końca kwietnia mieliśmy czas na złożenie zeznania podatkowego za ubiegły rok. Ci, którzy oczekują na zwrot nadpłaconego podatku, mogą poczekać nawet do 3 miesięcy. Jednak nie wszystko trafi do ich kieszeni. Co się stanie z resztą pieniędzy?

Ze swoim problemem zgłosiła się do nas Czytelniczka, pani Elżbieta z Rzeszowa. Twierdzi, że miała dostać 700 zł zwrotu podatku, a dostała 10 proc. mniej. Postanowiliśmy sprawdzić, kto i jakie opłaty pobiera za dostarczenie nadpłaconej kwoty podatnikowi. Zacznijmy jednak od tego, w jaki sposób podatnik może otrzymać zwrot nadpłaty podatku. Na trzy sposoby: w kasie urzędu, przekazem pocztowym lub na rachunek bankowy.

– Aby otrzymać nadpłatę podatku bezpośrednio na swój numer rachunku bankowego podatnik powinien wcześniej powiadomić o wyborze tej formy zwrotu właściwy dla siebie urząd skarbowy (na formularzu ZAP-3) – mówi Małgorzata Jopek, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Rzeszowie. – Jeżeli nie dopełni tego obowiązku, to przysługującą mu kwotę będzie mógł odebrać w kasie organu podatkowego lub zostanie ona przekazana w formie przekazu pocztowego. Jeżeli numer rachunku wskazany w latach wcześniejszych nie uległ zmianie, nie ma potrzeby składania nowego formularza. Zwrot nadpłaty, która nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (8,80 zł), następuje wyłącznie w kasie urzędu.

Ile to kosztuje
– Nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu, których wysokość zależy od kwoty nadpłaty i jest określona w cenniku usług pocztowych Poczty Polskiej S.A – mówi Małgorzata Jopek.

Z cennika opłat za usługi przekazów pocztowych w Poczcie Polskiej S.A. obowiązującego od 1.05.2013 do 14.05.2013 r. ( jedyny widniejący na stronie internetowej) wynika, że przekaz pocztowy w obrocie krajowym nadany w placówce pocztowej, w tym nadany na poste restante kosztuje 5,20 zł + 1 proc. od kwoty przekazu. Dodatkowo koszt ten może być powiększony o potwierdzenie odbioru przekazu pocztowego, który kosztuje 1,90 zł.
W przypadku przelewu na konto bankowe, kwota podatku pomniejszana jest o koszt przelewu według stawki banku, w którym podatnik posiada swój rachunek.

Jak wyjaśniła nam Małgorzata Jopek, osoby, które dostały dużo niższy zwrot podatku, jak np. pani Elżbieta, musiały najwidoczniej zalegać z jakimiś opłatami lub mandatami i o tą kwotę został pomniejszony ten zwrot.

Blanka Szlachcińska

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
rzeszowiak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Czy zwrot podatku jest powiekszany o procent (dochod z banku) jaki dala ta nadplata dla Urzedu Skarbowego przez okres przetrzymywania na ich kontach ?