Zabawki z trującymi chemikaliami

Fot. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie

KRAJ, PODKARPACIE. Toksyczne związki znaleziono w zabawkach i akcesoriach do włosów.

Najnowsze europejskie badania wykazały obecność niebezpiecznych związków chemicznych w plastikowych produktach wykonanych z materiałów z recyklingu. Toksyczne środki ognioodporne znaleziono również w zabawkach i akcesoriach do włosów z Polski. Na czarną listę trafiły podróbki kostek Rubika, spinki, gumki i grzebyki do włosów oraz plastikowe samochodziki. Wszystko przez lukę prawną.

W produktach odkryto toksyczne bromowane środki zmniejszające palność, czyli niebezpieczne chemikalia z odpadów elektronicznych, o których wiadomo, że zaburzają funkcjonowanie tarczycy i powodują u dzieci deficyty neurologiczne. Badania wykazały obecność trzech substancji: OctaBDE, DecaBDE i HBCD, które w ramach Konwencji Sztokholmskiej zostały zaliczone do substancji powodujących trwałe zanieczyszczenie organiczne. Szczególną uwagę zwrócono na obecność OctaBDE i DecaBDE, ze względu na fakt, że produkty je zawierające mogą być legalnie poddane recyklingowi, pomimo dobrze znanych negatywnych skutków ich występowania dla środowiska i zdrowia ludzi.

Analiza laboratoryjna 2 zabawek i 5 akcesoriów do włosów z Polski wykazała, że wszystkie 7 próbek zawierało OctaBDE w stężeniach od 1 do 36 ppm, a DecaBDE w stężeniach w zakresie od 6 do 624 ppm. Zgodnie z unijnymi przepisami dopuszczalny limit stężenia OktaBDE w pierwotnych tworzywach sztucznych wynosi 10 ppm. Dla produktów wytworzonych z materiałów pozyskanych z recyklingu limit ten wynosi aż 1000 ppm!

Badanie „Toksyczna luka prawna. Niebezpieczne substancje w produktach z recyklingu” zostało przeprowadzone na 430 produktach wykonanych z plastiku, w tym zabawkach, akcesoriach do włosów i sprzętach kuchennych zakupionych w kilkunastu krajach Unii.

am

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
hijenaIwona Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hijena
Gość
hijena

Co robi armia urzędasow z rozmaitych sanepidow i innych instytucji dopuszczajacych towary do obrotu w Polsce?

Iwona
Gość
Iwona

proszę o podanie nazw firm i numery partii, dat lub innych informacji pozwalających identyfikację zabawki .Przecież nie wyrzucę dziecku wszystkich zabawek To bardzo ważne dla rodzica