Zabiorą funkcjonariuszom rękawice i czapki żeby kupić szampony dla osadzonych

- Oburzające jest to, że budżet na 2013 rok jest mniejszy o 15 proc. od tegorocznego. Teraz planuje się jeszcze jego uszczuplenie, dokąd to ma prowadzić? – pyta mł. chor. Robert Moskal.

PODKARPACIE. Ministerstwo sprawiedliwości chce odebrać strażnikom więziennym część umundurowania, a za poczynione oszczędności poprawić warunki bytowe więźniów.

– Projekt rozporządzenia resortu zakłada rezygnację z mundurów służbowego i wyjściowego letniego, nauszników i rękawiczek letnich (zastąpione będą parą całorocznych, które mają się sprawdzać w temperaturze plus i minus 30 stopni Celsjusza). Chcą odebrać nam nawet przydział ręcznika frotte, więc po 12 godzinnym dyżurze będziemy mogli się odświeżyć, ale nie będziemy mieli się czym wytrzeć – mówi mł. chor. Robert Moskal, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Okręgu Rzeszowskiego.

Funkcjonariusze są rozgoryczeni planowanymi ograniczeniom, ponieważ zaoszczędzone pieniądze mają być, jak czytamy w rozporządzeniu, “przeznaczone na poprawę warunków pobytu więźniów”.

Więźniowie listy piszą….
W kraju jest 27,5 tys. funkcjonariuszy więziennych, w okręgu rzeszowskim ponad 1100. Resort chce oszczędzić 900 zł rocznie na każdym. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze? – Na “szampony do mycia włosów”, bo po mydle dostają łupieżu, ciepłe kolacje i śniadania. Osadzeni mają dużo czasu i piszą pisma do rzecznika praw obywatelskich, jaka dzieje się im krzywda więc trzeba im wygodzić – mówią z goryczą funkcjonariusze.

– Oburzające jest to, że budżet na 2013 rok jest mniejszy o 15 proc. od tegorocznego. Teraz planuje się jeszcze jego uszczuplenie. Dokąd to ma prowadzić? – pyta Moskal.
I dodaje, że w większości krajów europejskich pracujący osadzeni w znacznej części pokrywają koszty swojego pobytu, my fundujemy im nie tylko zakwaterowanie, dbamy także o wygody i samopoczucie.

Niektóre wypowiedzi oburzonych pracowników więziennictwa które ukazały się na jednym z forów internetowych pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej:

*Za zaoszczędzone grosze z naszych mundurków poprawić osadzonym warunki bytowe? Szlag człowieka trafia, gdzie są kamizelki nożo-, igło-, i kuloodporne, rękawice wysokiej klasy do przeszukiwań osobistych, strzelania z prawdziwego zdarzenia, szkolenia z samoobrony, wygodne i funkcjonalne umundurowanie, krew mnie zaraz zaleje….

*Miejsce gwałciciela, mordercy i innego przestępcy jest w więzieniu, a nie w Domu Wczasowym jak chce stworzyć za moje pieniądze i Całego Społeczeństwa Minister Sprawiedliwości. Jak chce to niech przeznacza na to swoją wysoką gażę. Nie jedna rodzina zastanawia się za co wyżywić dzieci i się utrzymać, a naszym podopiecznym brakuje tylko ptasiego mleczka! Zbliżają się święta może je dostaną!

*Odebrano już nam trzewiki – niezbędne do brodzenia w śniegach i pozostawiono tylko niskie czółenka – a szanowni PANOWIE OSADZENI mają prawo otrzymać trzewiczki. Funkcjonariuszom zabierają nauszniki, a SZANOWNYM PANOM OSADZONYM dają czapki zimowe. Funkcjonariuszom zabierają mundur letni – pozostawiając grubą „gabardynę”, a SZANOWNYM PANOM OSADZONYM niedługo będziemy montować klimatyzację w celach. O planach dotyczących obowiązkowego wprowadzenia do jadłospisu ciepłej kolacji lub śniadania aż nie chce się wspominać.

*Ja osobiście skończyłem z milczeniem. To co wyprawiają nasi wyżsi przełożeni już przekroczyło wszelkie granice przyzwoitości ludzkiej. Kontaktuję się w najbliższym czasie ze środkami masowego przekazu celem przekazania im jak to przestępcy mają się „źle” w swoich sanatoriach, które nie wiedzieć czemu jeszcze są nazywane więzieniami. Niech ludzie (społeczeństwo) dowie się co dzieje się za murami, niech w końcu spojrzy naszymi oczami na tą niesprawiedliwość jaka istnieje w stosunku przestępca-społeczeństwo.

Anna Moraniec

6
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
roboRobertrakarzHermenegildawiesiek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
robo
Gość
robo

no i dobrze, ja protestuję żeby Zdzich co swojego pierworodnego psom na pożarcie rzucił jak już go nauczył przez „kontakt” ze ścianą że 6-cio miesięczny gówniarz nie będzie mu się do browara wtrącał, nie miał kablówki pod celą. Kurna co to za porządki żeby mieć tylko 6-cio krotna stawkę na żywienie więcej niż te zdechlaki w szpitalach co się tylko kwalifikują do odstrzału, no nie potom głosował na tego ekstra gościa tyska żebym tera biedował w pudle, on nie pozwoli zrobić krzywdy swojemu elektoratowi , no bo jak nie my to kto ?

Robert
Gość
Robert

Czy sławny Józef Pytko dostawał czapkę i rękawiczki oraz mydło? p.Moskal bo jakiś ten były klawisz mały niski zakurdawiały łysiejący w zastraszającym tępie heheheh

Robert
Gość
Robert

I wreszcie minister robi porządki z gryzipiórkami czas już skończyć z tą farsą jest kryzys trzeba oszczędzać i może wreszcie dotrze do klawiszy że ten cały fortepian będzie działał zmarznięty i niemyty.Nikt nie zmusza do niby służby w SW policji czy innych formacjach mundurowych jak panowie marzną wam ręce jesteście brudni i Mydła nie dają wam?zmienić zawód przebranżowić się i droga wolna na wasze miejsce i tak pojawi się setki idiotów.Macie15 lat pracy ubierają was żywią wszystko na koszt podatnika a wy zakładacie związki zawodowe ????że co? mała emerytura po 15 latach ile macie 2500-3000zł. czy więcej?P.Moskal jesteś pan żałosny… Czytaj więcej »

rakarz
Gość
rakarz

Panie Ministrze ,to mydło zwyczajne Bialy Jeleń nie wystarczy?Za darmo.Który to koles przymierzA się startowac do przetargu na dostarczanie szamponu do więzień??Niedawno żalił sie pan w tivi ,że dzienny pobyt skazanego kosztuje nas podatnikow 2000zl.ZMIENIĆ MINISTRA,a najlepiej cały rząd!

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Ekwiwalent za onuce i kalesony pozostawili?

wiesiek
Gość
wiesiek

Zamykają Plichtę chcą Waśniewską gwiazdy z pierwszych stron gazet należy im się więcej jak zwykłemu obywatelowi. Więźniowie alkoholicy zboki mają większe potrzeby przywileje jak my.