Zablokują drogę krajową nr 9

Jak twierdzą Adam Baran (od lewej), wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Boguchwale oraz sołtysi: Jan Nawrot z z Lutoryża i Dawid Szostek, mieszkańcom pozostały już tylko radykalne kroki w postaci blokady drogi krajowej nr 9 żeby zmusić GDDKiA do budowy chodnika. Bez niego piesi nadal będą ginąć. Fot. Wojciech Preisner

LUTORYŻ, ZARZECZE. GDDKiA obiecała budowę chodnika, ale wycofała się z tej decyzji i piesi będą nadal ginąć.

W minioną sobotę na drodze krajowej nr 9 na skrzyżowaniu w Lutoryżu doszło do kolejnego wypadku,  w którym rannych zostało czterech pieszych, w tym dwójka dzieci. Zostali najechani przez samochód.  Wcześniej odnotowano tam wypadki śmiertelne. Nie ma tygodnia żeby na tym odcinku nie dochodziło do tego typu zdarzeń, bo brakuje tam chodnika, a natężenie ruchu aut jest ogromne. Takiej sytuacji winna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie, która obiecała, że sfinansuje budowę chodnika, ale się z tego wycofała. Piesi nadal więc będą ginąć…

W ubiegłym roku pisaliśmy o gehennie jaką przeżywają mieszkańcy Lutoryża i Zarzecza. Przy ruchliwej drodze krajowej nr 9 (dziennie przejeżdża nią 17 tys. samochodów) nie ma chodnika, a samochody, w tym tiry zjeżdżają na pobocze po którym chodzą piesi. To często jest równoznaczne z potrąceniami.

Władzom Boguchwały zależy na bezpieczeństwie swoich mieszkańców, dlatego w ubiegłym roku przygotowano za 100 tysięcy złotych projekt 2,5-kilometrowego. Projekt trafił do właściciela drogi, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a ta zobowiązała się do wykonania tej koniecznej  inwestycji. Koszt tego przedsięwzięcia to 2,2 mln zł.

W latach 2012-2013 nie będzie chodnika

Samorządowcy niecierpliwili się, bo rzeszowski oddział GDDKiA nie informował ich, czy zamierza przystąpić do tego przedsięwzięcia. W związku z tym wystosowano w tej sprawie pismo do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.  Niestety, niedawno Andrzej Maciejewski, dyrektor Biura Generalnego GDDKiA poinformował, że w planie na lata 2012-2013 nie ma budowy chodnika w Lutoryżu. Powód: ograniczone środki finansowe.

- Wyszło na to, że władze Boguchwały wyrzuciły 100 tysięcy złotych w błoto, które wydano na projekt. Przecież dyrekcja rzeszowskiego oddziału GDDKiA obiecała, że rozpocznie budowę chodnika, zaakceptowała gminny projekt techniczny, a okazało się, ze to obiecanki-cacanki  – mówi Adam Baran, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Boguchwale. – Przecież chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców, a szczególnie dzieci.  Dlatego mieszkańcy na maj zaplanowali blokadę drogi krajowej nr 9  na granicy Lutoryża i Zarzecza, a jeżeli to nie pomoże to i w czerwcu, podczas Euro 2012.

***
To skandal! GDDKiA oddział w Rzeszowie nic nie obchodzi bezpieczeństwo pieszych i kierowców na drodze krajowej nr 9 w Lutoryżu. Dyrektorzy tej instytucji nie mają chyba sumienia, skoro nie przemawiają do nich śmiertelne wypadki z udziałem pieszych. A krzyżów symbolizujących ofiary wypadków jest przy tej drodze coraz więcej. Może blokada drogowa mieszkańców uzmysłowi im jak ważna jest budowa chodnika. Ale to raczej wątpliwe.

Mariusz Andres

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.