Zabraknie pielęgniarek i położnych?

Ciężka praca i duża odpowiedzialność to codzienność w pracy pielęgniarek i położnych, dlatego coraz mniej osób chce kształcić się w tym kierunku, chociaż to zawód z przyszłością, bo wkrótce co czwarta osoba w Polsce przekroczy 65 lat i może wymagać pomocy. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Szacuje się, że do 2020 roku na emerytury przejdzie blisko 4 tys. pielęgniarek i położnych, do zawodu trafi zaś tylko ok. 1,5 tys.

Według prognoz, w 2020 r. co czwarta osoba w regionie będzie miała powyżej 65 lat, a zatem zapotrzebowanie na opiekę pielęgniarską będzie z roku na rok większe. – Niestety zainteresowanie zawodem spada, o ile u nas pielęgniarstwo cieszy się jeszcze jaką taką popularnością, to w innych okręgach do naboru staje po kilka osób. A z zarejestrowanych u nas 3700 osób, za osiem lat odejdzie aż 862 pielęgniarki i położne – mówi Elżbieta Lewandowska, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Przeworsku.

Co to może oznaczać dla pacjentów? – Obecnie na 1000 pacjentów przypada 6 pielęgniarek (normy europejskie to 11-12 pielęgniarek na 1000 pacjentów), więc wkrótce ta przepaść jeszcze się powiększy – mówi Anna Sądecka, wiceprzewodnicząca OIPiP w Rzeszowie. – W naszej izbie jest zarejestrowanych 10 tys. pielęgniarek i położnych. Do roku 2020 na emerytury odejdzie 2319 koleżanek. Za kilka lat zabraknie ich więc przy łóżkach chorych.

Mniej szkół kształci
Kiedyś co roku do zawodu przychodziło 700 osób, a kształciło je 16 szkół w regionie. Teraz kilka uczelni kończy nie więcej niż 300 kandydatek rocznie, z czego połowa nie podejmuje pracy w zawodzie lub wyjeżdża do pracy za granicę. – Tylko z naszej izby o potwierdzenie kwalifikacji do pracy wystąpiło 830 osób – mówi Sądecka.

Zawód z przyszłością?
Wykładowcy wydziałów medycznych kształcących pielęgniarki i położne przekonują, że to zawód z przyszłością, że ukończenie takich studiów daje pewność pracy w zawodzie, a za coraz wyższymi wymaganiami stawianymi pielęgniarkom, idzie też stopniowa poprawa zarobków. Niestety ze względów ekonomicznych dyrektorzy ograniczają przyjęcia, zastępując wysoko kwalifikowane kadry pielęgniarskie tańszymi opiekunami medycznymi, którzy zaczynają opuszczać szkoły. Niestety te osoby nie mają takich uprawnień. Przy chorym mogą wykonywać tylko czynności higieniczne, nie zaś edukacyjne czy medyczne. Jakie cechy powinny towarzyszyć kandydatkom na pielęgniarkę? – Muszą mieć cierpliwość, wyrozumiałość, spokój i wytrwałość – mówią zgodnie przewodniczące izb.

Choć pielęgniarstwo to zawód bardzo sfeminizowany, co roku uczą się go też mężczyźni. Według szkolących mają ciekawy psychologiczny wpływ na pacjentów – zwłaszcza panie starają się nie narzekać przy mężczyznach, mobilizują się, a pielęgniarze potrafią nie wyręczać, a zachęcać, i do ruchu, i dbania o higienę.

Anna Moraniec

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
migBramkarzAmbroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ambroży
Gość
Ambroży

Bramkarzu – tu naprawdę można napisać każdy głupi komentarz pasujący do całej polityki zdrowotnej państwa ,( lub jej braku) zaanonsowanej przez Beatę Sawicką, kontynuowana przez lek.med Ewę Kopacz, dziś Arłukowicza przy wybitnie bezbarwnej polityce kształcenia wyższego Ewie Kudryckiej. Nawet mnie już nie dziwi istnienie na na politechnice kierunków medycznych . Co za problem wykształcić lekarza, chirurga czy lotnika lub konstruktora mostów – wsio rawno . Na razie zaczynają od fizykoterapii. Gdyby te sprawy były przez rząd poważnie traktowane , zasługiwały by też na poważne traktowanie.

Ambroży
Gość
Ambroży

Nie widzę problemu – prezydent powinien podnieś wiek emerytalny do 75 lat dla pracowników Służby Zdrowia , znieś zasady strefy Szengen i tym samym w /wym grupie zabronić pracy w UE..

Bramkarz
Gość
Bramkarz

nie bardzo rozumiem sens tego komentarza – może jaśniej ?

mig
Gość
mig

NIE Ambroży, myślę że łatwiej będzie ciebie eutanazować wtedy starczy dla wszystkich i nie trzeba będzie wydłużać wieku emerytalnego a nawet będzie go można skrócić np do 45 lat

Bramkarz
Gość
Bramkarz

No to dalej szanowny panie NFZ proszę płacić lekarzom niebotyczne zarobki a pielęgniarki i położne nich dorabiają jak chcą lepiej Oto filozofia – ulegać szantażom lekarzy i zamiast pielęgniarkom to niech się przelewa lekarzom one zarabiają 20 razy mniej od lekarzy – nigdzie na świecie tego nie ma Takim koronnym przykładem takiego stanu rzeczy jest Szpital Miejski w Rzeszowie gdzie średni personel ( a bardzo często z wyższym wykształceniem ) dostaję jałmużnę od szanownej dyrekcji To jawna niesprawiedliwość Dziewczyny weżcie się w garść i nie zgadzajcie się na to