Zabytkowa altana odzyskała dawne piękno

Zabytkowa parkowa altana “Glorietka” odzyskała dawną świetność. Fot. Archiwum

JASŁO. Mieszkańcy są wręcz zachwyceni odrestaurowaną “Glorietką” w Parku Miejskim w Jaśle.

Prace prowadzono pod nadzorem konserwatora zabytków. Parkowa altanka wygląda teraz tak jak na archiwalnych zdjęciach: jest bardziej strzelista, posiada dodatkowe schodki od strony południowo-zachodniej, a także pastelowe kolory.

– Obecnie zastosowana kolorystyka nawiązuje do kolorystyki drewnianych obiektów użyteczności publicznej, zabudowy zdrojowej i rekreacyjnej stosowanej w parkach i ogrodach na przełomie XIX/XX wieku, nawiązujących architektonicznie do tzw. “renesansu wiedeńskiego” – mówi Barbara Żegleń z Urzędu Miasta w Jaśle. Została także odrestaurowana figura Eola oraz odtworzono elementy ozdobne iglicy i lukarn. – Pracę tę w sposób perfekcyjny wykonała pracownia kowalstwa artystycznego Macieja Dubiela z Jasła. Każdy element iglicy to dzieło kowalstwa artystycznego wykonane ręcznie.

Jak informuje Agata Koba, rzeczniczka magistratu, renowacja parkowej altany, wpisanej w styczniu br. do rejestru Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, kosztowała prawie 95 tys. zł. Na jej przeprowadzenie miasto Jasło pozyskało dofinansowanie od Podkarpackiego Woj. Konserwatora Zabytków w Przemyślu (20 tys. zł) i z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie (10 tys. zł).

wz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o