Zabytkowy most wyróżniony

Kamienny most w Iwoniczu wpisany do rejestru zabytków województwa podkarpackiego i należący do Powiatu Krośnieńskiego został wyróżniony w prestiżowym konkursie. Fot. Archiwum

IWONICZ, KROSNO. Zajął drugie miejsce pod względem popularności.

Zabytkowy most w Iwoniczu został wyróżniony w prestiżowym ogólnopolskim konkursie “Modernizacja Roku 2011” organizowanym przez  Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego przy współpracy Związku Powiatów Polskich i Polskiej Izby Przemysłowo – Handlowej.

Nominacje do tytułu “Modernizacja Roku 2011” otrzymały w sumie 922 obiekty budowlane z całej Polski. Jury do finału konkursu zakwalifikowało 105 obiektów, w tym kamienny most z Iwonicza. Celem konkursu jest promocja najciekawszych dokonań polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji. W przypadku obiektów zabytkowych brana pod uwagę jest także dbałość o architekturę, ochronę dziedzictwa kulturowego i ochronę dóbr kultury współczesnej.

– Nasz most został dostrzeżony przez Kapitułę Konkursu i wyróżniony za dbałość o 200 – letnią tradycję, zachowanie pierwotnych, zabytkowych walorów budowli w połączeniu z nowoczesną konstrukcją i funkcjonalnością – podkreślił Jan Pelczar, etatowy członek Zarządu Powiatu, który odebrał nagrodę w imieniu władz Powiatu Krośnieńskiego i Powiatowego Zarządu Dróg. – Most z Iwonicza był pierwszym takim obiektem zgłoszonym w historii tego konkursu – zaznaczył.

Obiekt wyjątkowy w skali kraju
Most w Iwoniczu o konstrukcji łukowej stanowi unikatowy zabytek sztuki inżynieryjnej i architektury mostowej epoki baroku. Wzniesiony w 1782 r. przez ówczesnego właściciela Iwonicza, wojewodę wołyńskiego Józefa Salezego Ossolińskiego, jest jednym z najstarszych tego rodzaju zabytków na Podkarpaciu. Doczekał się pierwszego kapitalnego remontu w 2011 r. Przebudowa obiektu trwała trzy miesiące.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments