„Zachód nie zna historii Polski”.

Prof. Janusz Cisek gościł na WSIiZ z wykładem „Historia w służbie współczesnej polityki zagranicznej”. Fot. Arkadiusz Rogowski

RZESZÓW. – 76 proc. Holendrów, 68 proc. Brytyjczyków i 66 proc. Rosjan nie potrafi wymienić ani jednego miasta w Polsce – mówił w poniedziałek na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie prof. Janusz Cisek, Wiceminister Spraw Zagranicznych.

W wykładzie „Historia w służbie współczesnej polityki zagranicznej” przekonywał, że nasze bogate dzieje powinny być eksponowanym elementem wizerunku Polski na scenie międzynarodowej. – Tymczasem na Zachodzie nie wiedzą, że II wojna światowa wybuchła 1 września 1939 roku – mówił Cisek. Jego zdaniem Polacy powinni wykorzystywać zwłaszcza 3 wydarzenia: Bitwę pod Wiedniem w 1683 roku, Bitwę Warszawską w 1920 roku oraz upadek komunizmu, zapoczątkowany w Gdańsku przez „Solidarność”.

Podczas serii pytań prof. Cisek odniósł się również do zwrotu majątku Żydom. – Będą dokonywać się na podstawie decyzji sądów, a nie masowo na zasadzie en bloc. Odzyskać utracone mienie będzie mógł każdy, nie tylko Żydzi – tłumaczył wiceminister.
ar

9
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
bajarz ludowyizaasdfczytelniczkacudak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bajarz ludowy
Gość
bajarz ludowy

Pan minister opowiada bzdury.
Rosjanie nie wiedzą co to Warszawa lub Londyn….?
To tak jakby ogromny procent Polaków nie wiedział co to Moskwa, Londyn, no z Hagą mogą być kłopoty….
Naciągane, ale napewno wykład był płatny, więc…….

iza
Gość
iza

A jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych promuje Polskę? Nadal foldery pokazujące Polskę jako skansen cywilizacyjny.

Byłam świadkiem zdumienia Francuzów zwiedzających Zamość bo z folderów wynikało, że Roztocze to tylko wsie kryte słomą i nie ma żadnego zabytku godnego uwagi.

asdf
Gość
asdf

Polska też nie zna historii Polski i wszytko się robi aby tak POzostało

czytelniczka
Gość
czytelniczka

A do czego ona jest im potrzebna?

cudak
Gość
cudak
prawda
Gość
prawda

Przecież professor zbija kase za swoje ….sympozja.Naprawdę ,resztę go nie interesuje.Taka jest dzisiaj ,polskość…..szkoda.

ROMAN
Gość
ROMAN

no nie wiem czemu Pan profesor się dziwi – to w końcu kto ma o tym trąbić[ o historii Polski] – przecież nie zwykły niewolnik tyrający na przeżycie tylko stosowne instytucje – a Pan profesor tak. a / propo ile na ten temat [ naszej historii] przeprowadził wykładów i prelekcji ; na wschodzie/ zachodzie/ północy / i południu – kuli ziemskiej ? to od 1945 już będzie 68 lat to co – nie było komu tym tematem się zająć – czy temat był drażliwy i „gęba w kubeł ” -n czy temat był nie modny aby poprawność polityczna – nie… Czytaj więcej »

Antoni Kosiba
Gość
Antoni Kosiba

To zdumiewające! Przecież za 6 letnich rządów Pana Premiera Donalda Tuska oraz Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego Polska stała się mocarstwem ekonomicznym i militarnym oraz wiodącym graczem na międzynarodowej arenie politycznej. (Takie przynajmniej można odnieść wrażenie czytając polskojęzyczne media).

I w dalszym ciągu w zach. Europie prawie nic nie wiedzą o Polsce?

A tak apropos ostatnich dni: tak monumentalne wydarzenie jak Wielka Orkiestra też pozostało niezauważone??

kobrabartiz
Gość
kobrabartiz

jakby nie było pana tu**a to polska by była drugą grecją. logika naszego społeczeństwa; jak nie lubie kaczora to głosuje na tu**a , jeśli nielubie tu**a to głosuje na kaczora. ps. najbardziej wkurza mnie takie gadanie ludzi którzy nie głosowali ,że wszyscy w rządzie są głupi , że nas okradają itp:. a sami nie poszli głosować. lepsze jest czasami wybranie gorszego zła niż pozostawianie tej sprawy obojętnie