Zachowajcie staromiejski charakter!

Przebudowa płyty mieleckiego Rynku powoli zbliża się do finału.

MIELEC. Czy szpetne dobudówki i upór mieszkańców zniweczą rewitalizację starówki?

Rewitalizacja mieleckiej starówki to gigantyczne, warte ponad dziesięć milionów złotych, przedsięwzięcie, które ma nie tylko przywrócić dawny klimat zabytkowej części Mielca, ale również nadać jej charakter nowoczesnego centrum miasta.

To teoria. A jak wygląda to w praktyce? Nie obywa się bez kontrowersji, których najwięcej jest chyba przy ul. Kościuszki. Są obawy, że ulica ta utraci swój staromiejski charakter.

Jednym z zaniepokojonych przebiegiem prac przy ul. Kościuszki jest mielecki radny PiS Jerzy Kopeć. – Pierwszym przykładem jest szpetna dobudówka, która powstała między Sądem Rejonowego a bankiem. Pod koroną zabytkowego dębu prywatny inwestor wystawił kancelarię prawną. A już całkowity mój niepokój budzi los tej pięknej kostki brukowej. Co się z nią stanie?  – zastanawia się Kopeć.
Na ulicy Kościuszki będzie i asfalt i bruk
Co do zabudowy ul. Kościuszki prezydent Janusz Chodorowski bezradnie rozkłada ręce. – Trudno mi na to odpowiadać, bo miasto nie jest jedynym zarządzającym… miastem. Pozwolenia na budowę i sprawy kształtów obiektów są w gestii starostwa – mówi prezydent  i jednocześnie uspakaja w sprawie zabytkowej kostki brukowej.
- Ul. Kościuszki została podzielona na dwie części. Modernizowany fragment od ul. Narutowicza do Wojsławskiej będzie posiadał nową nawierzchnię. Ale staromiejska formuła będzie obowiązywać na odcinku od Rynku do ul. Narutowicza. Będą tam jednak drobne zmiany. Trakt ten był szeroki, który zapadał się na brzegach. Stąd po remoncie kanalizacji, wzdłuż ulicy powstaną miejsca parkingowe. Ale kostka pozostanie – zaznacza Chodorowski.

Mieszkańcy nie chcą likwidacji słupów
Problemem jest również likwidacja gęstej sieci szpetnych słupów z kablami przy ul. Kościuszki. Nie godzą się na to jednak mieszkańcy. – A szkoda, bo – jak w przypadku ul. Mickiewicza – ulica ta zyskałaby fantastyczny, staromiejski klimat. Opór ludzi jest jednak tak ogromny, że naprawdę nie wiem, czy to się nam uda – nie kryje żalu do mieszkańców.

Prezydent zwraca również uwagę na niemałe znaczenie rewitalizacji starówki. – Poprzez modernizację ul. Kościuszki, Rynek, ul. 3 maja do Parku Inwalidów stworzy się ciąg nowej nawierzchni o charakterze spacerowo-wypoczynkowym. Do tego należy dodać ul. Rzeczną, gdzie powstaną m.in. teren zieleni, parkingi i plac zabaw, a także budowane właśnie wały Wisłoki, a wraz z nimi trasy spacerowe od ul Rzecznej do Dworku Oborskich – wylicza.

Na rewitalizację starówki składa się: przebudowa płyty Rynku; remont ul. Kościuszki, ul. Połanieckiej i ul. 3 Maja; modernizacja terenów zielonych między ul. Rzeczną a wałami, budowa parkingu, odnowa Parku Inwalidów Wojennych, remont Bazyliki Mniejszej św. Mateusza oraz Kościoła św. Marka z ich otoczeniem. Koszt wszystkiego to 10 229 949 zł.

Paweł Galek

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.