Zaczipuj psa, nie zapłacisz podatku

Opłata za psa wyniesie 108 zł. Jeśli go zaczipujemy, nie zapłacimy ani grosza. Fot. Autor

MIELEC. Wszczepienie pod skórę zwierzęcia elektronicznego czipa jest bezpłatne.

W 2013 r. wszyscy właściciele czworonogów w Mielcu będą musieli zapłacić 108 zł od psa. Z tej rocznej opłaty zwolnieni będą ci, którzy zaczipują swego pupila. Już teraz można to zrobić bezpłatnie w gabinecie weterynaryjnym “Na Peronie”, przy ul. Głowackiego 8. – Dzięki czipowaniu nikt nie zarzuci opiekunowi psa, że to właśnie jego, a nie inny pies biega po mieście – mówi wiceprezydent Mieczysław Wdowiarz.

Zabieg czipowania polega na wszczepieniu pod skórę zwierzęcia elektronicznego mikroprocesora. Czynność tą wykonuje się tylko raz w życiu psa. Wszczepione urządzenie zawiera unikatowy 15-cyfrowy numer, któremu odpowiadają dane zapisane w elektronicznej bazie. Odczytu dokonuje się za pomocą specjalnego czytnika, w który wyposażeni będą: strażnicy miejscy, policjanci i pracownicy Urzędu Miejskiego.

Trwałość urządzenia określana jest na kilkadziesiąt lat: to oznacza, że odczytanie zawartych w nim danych będzie możliwe nawet długo po śmierci zwierzęcia. Jak podkreśla wiceprezydent Mieczysław Wdowiarz, wprowadzenie elektronicznego systemu rejestracji psów było koniecznie, ponieważ od kilku lat w mieście narastał problem z bezdomnymi zwierzętami.

Paweł Galek

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

bardzo dobry pomysł- w sposób jednoznaczny powinien doprowadzić do wyeliminowania tematu ; bezpańskich psów;
– jest właściciel- jest czip – jest pies
jakie to proste jak prawo cepa
– a kiedy będzie wprowadzony na całe Podkarpacie ?