Zadbaj o nerki, zbadaj się

Na dializy może zaprowadzić… ból głowy. Jeżeli jego przyczyną jest wysokie ciśnienie, skutkiem może być uszkodzenie nerek. Fot. Anna Moraniec

PODKARPACIE. Gdy masz wysokie ciśnienie, obrzęki nóg, lub problemy z układem moczowym.

– Wszyscy sprawdzają cholesterol, a nie pamiętają o robieniu podstawowych badań moczu na obecność białka to duży błąd – mówi dr Wacław Bentkowski, ordynator oddziału nefrologii i dializoterapii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie. – Liczba zachorowań na choroby nerek systematycznie rośnie. W 1981 roku dializowanych było 500 chorych w Polsce, a w 2011 roku już ponad 900 osób na samym Podkarpaciu, a drugie tyle nie wie jeszcze, że wkrótce trafi na dializy.

Nerki codziennie filtrują i oczyszczają niemal 200 litrów krwi. Usuwają produkty przemiany materii i toksyny oraz nadmiar wody. Produkują hormony regulujące ciśnienie tętnicze, wytwarzanie krwinek czerwonych i odporność kości na złamania. Niestety, są organem najczęściej narażonym na choroby, które rozwijają się powoli i podstępnie, na początku nie dając zazwyczaj wyraźnych objawów klinicznych. Dlatego często pacjenci trafiają do lekarzy wtedy, gdy ich nerki są bardzo uszkodzone, a jedynym ratunkiem jest konieczność poddania się przewlekłej dializoterapii albo przeszczepowi nerki. PChN jest niebezpieczna już we wczesnych stadiach – pięciokrotnie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a zatrucie organizmu przez toksyny mocznicowe uszkadza wszystkie narządy organizmu.

Grupy ryzyka
Osoby szczególnie zagrożone, to: chorzy na cukrzycę, nadciśnienie, członkowie rodziny pacjenta z chorobą nerek, osoby w podeszłym wieku, a także zażywające leki uszkadzające nerki. Zwykle PChN towarzyszą: nadciśnienie, anemia, zwiększona łamliwość kości, uczucie stałego zmęczenia, trudności z koncentracją, brak apetytu, bezsenność, kurcze mięśni występujące w nocy, obrzęki nóg, twarzy, suchość i swędzenie skóry, częste oddawanie moczu.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o