Zadłużenie miasta wzrośnie do 414 mln zł!

– Zadłużenie miasta w latach 2010-13 wzrośnie o 300 mln zł! Przy tak wielkiej dynamice wzrostu zadłużenia, chciałoby się widzieć inwestycje rozwojowe, a nie remontowe! – mówi Robert Kultys (PiS). Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. – Miasto tylko remontuje, a nie buduje – zauważa Jerzy Cypryś, radny PiS. Zadłużenie miasta, zdaniem radnych, jest niepokojące. Zdaniem władz miasta, problemu nie ma.

Przyrost zadłużenia miasta Rzeszowa w latach 2003-13 wyniesie aż 414 mln zł, inwestycje pochłoną 1712,2 mln zł, a z Unii miasto planuje wziąć 534,1 mln zł.– Powinniśmy rozwijać miasto, a nie remontować – komentuje Robert Kultys (PiS). – Gdzie się podziały pieniądze na strategiczne inwestycje: wiadukt łączący ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej czy północną obwodnicę?

Prezentacja przyszłorocznego budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej prezydenta Tadeusza Ferenca wywołała we wtorek burzę wśród rzeszowskich rajców. Radni PiS zauważyli, że prezydent zrezygnował z bardzo ważnych inwestycji na rzecz drobnych – remontowych. Radni SLD i RR mimo wszystko wyrazili swoje zadowolenie co do działań prezydenta, a radni PO podkreśli jedynie, że to dzięki nim w budżecie została zarezerwowana cześć pieniędzy m.in. na budowę mostu nad Wisłokiem czy przebudowę ronda Dmowskiego.

Oto jak zaplanowane zostały inwestycje w Rzeszowie.

Z unijnej kasy
Władze miasta planują za unijne pieniądze sfinansować zdecydowaną cześć inwestycji. Z Programu Operacyjnego Rozwój Polskich Wschodniej na lata 2007-13 prezydent Tadeusz Ferenc chce otrzymać pieniądze na budowę systemu integrującego transport publiczny dla miasta Rzeszów. I tak, za 17,2 mln zł zostanie przeprowadzony remont ul. Lubelskiej, za 30 mln zł al. Rejtana, 20 mln zł zostanie przeznaczonych na przebudowę węzła al. Wyzwolenia – ul. Warszawska.

Z PO Infrastruktura i Środowisko na lata 2006-13 miasto chce otrzymać 71 mln zł (z wkładem własnym będzie to 106,8 mln zł). Za 7,8 mln zł zostanie rozbudowany inteligentny system transportu drogowego, a za 13,1 mln zł zrealizowana będzie budowa tzw. północnej obwodnicy (połączenie ul. Lubelskiej z ul. Załęską wraz z budową mostu nad Wisłokiem).

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego miasto otrzyma z UE 58,5 mln zł (w sumie 98,1 mln zł). 8,5 mln zł zostanie przeznaczonych na budowę sieci Resman II, 4,5 mln zł na rozbudowę stadionu  miejskiego, a 4,2 mln zł na Podkarpacki System Administracji Publicznej.

Środki własne
Ze środków własnych zostanie przeznaczonych m.in. 3,4 mln zł na budowę zespołu fontann z multimedialną na czele, rozbudowę basenów ROSiR (4 mln), budowę drogi prowadzącej do Dworzyska  – etap I (3 mln) oraz przebudowę kanału deszczowego wzdłuż ul. Siemiradzkiego (8,9 mln).

– Wygląda na to, że bez środków unijnych jesteśmy bezradni – komentuje Robert Kultys (PiS).

Uchwała budżetowa na 2013 rok i Wieloletnia Prognoza Finansowa na lata 2003-12 zostały przyjęta 17 głosami. W obu przypadkach przeciw głosowali radni PiS.

Ewelina Nawrot

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AntekROMANkasprzak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Antek
Gość
Antek

Do redakcji mam prośbę o zajęcie się dojazdem samochodów ciężarowych do Dworzyska.Co to za strefa inwestycyjna bez uregulowania spraw dojazdu np. Tirów.

ROMAN
Gość
ROMAN

od tych milionów to przed oczami tylko zera wirują oby te prognozy się sprawdziły- a nie były tylko ułudą – mirażem- czy życzeniem .
– bo wtedy zostanie nam tylko podświetlona fontanna –

kasprzak
Gość
kasprzak

plan jest dobry.. czas pokaże jak bedzie z wykonaniem. Szkoda, że z tym Dworzyskiem się tak cackaja. Zanim uzbroją te tereny to większość z chętnych firm przejdzie na Jasionkę i Rogoźnice… a po Dworzusku beda hasać zające.