Zadłużone szpitale zostaną przekształcone w spółki

Żeby zapobiec przekształceniom podejmujemy różne działania, między innymi otwieramy nowe odziały np. szpitalny oddział ratunkowy, czy oddział hematoonkologiczny, żeby zdopingować dyrektorów do bilansowania szpitali stworzyliśmy ranking placówek w których pod uwagę brane są różne parametry – mówi Mirosław Miklicz, członek zarządu odpowiedzialny za służbę zdrowia. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Na poniedziałkowym sejmiku wojewódzkim omówiono wyniki finansowe placówek medycznych podległych marszałkowi.

Jeszcze nie zapadła ostateczna decyzja, które szpitale zostaną przekształcone, ale… decyzja wisi w powietrzu. Pierwsze mają zapaść 5 września na komisji poświęconej w całości temu problemowi. Wiadomo jednak, że samorządu nie stać na pokrycie strat szpitali. A tych jest sporo. Tylko zobowiązania wymagalne sięgają blisko 60 mln zł.

Najwięcej strat w tym roku mają największe szpitale, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny pierwsze półrocze bieżącego roku zamknął stratą 12 mln zł, a Szpital Wojewódzki nr 2 blisko 19 mln zł. Przemyska placówka ma prawi 9 mln zł strat, a tarnobrzeska 4,5 mln zł. – Co zarząd robi by pomóc placówkom w wychodzeniu na prostą? Gdzie poszły pieniądze (21 mln zł), w ubiegłym roku zarezerwowane na ten cel? – pytał radny Stanisław Bajda.

– Nie prawdą jest, że nic nie robimy. Otwieramy nowe oddziały, które ściągają do siebie pieniądze za pacjentów dotychczas migrujących, pilnujemy bilansowania placówek – mówił Mirosław Miklicz, członek zarządu odpowiedzialny za służbę zdrowia.

Radni przyjęli także uchwałę intencyjną umożliwiającą komunalizację podkarpackich uzdrowisk w Rymanowie i Horyńcu Zdroju.

– Stworzenie rankingu placówek, który mówi tylko o wynikach finansowych, a nie o tym który szpital najlepiej leczy, gdzie jest najmniej zdarzeń medycznych czy popełnianych błędów, który ma najnowocześniejszy sprzęt i najlepszą kadrę, świadczy o tym jakie kryteria przeważają, i w którym kierunku idzie organ założycielski – mówi radny Stanisław Bajda.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
8 lat temu

no to porządne będą lody – nie bambino – teraz szpitale będą przynosiły zyski – no bo przymysłu ciężkiego nie ma a kasy potrzeba nie ?

mono
mono
8 lat temu

Jak Kaczyński to przepowiedział w kampanii prezydenckiej to PO szybko zaskarżyła i sąd stanął po stronie PO. Pamiętam jak jeszcze dwa lata temu PO mówiła – ależ skąd nie dopuścimy do prywatyzacji służby zdrowia. Ależ w PO panuje hipokryzja!!!!!!!!!
Ciekawe czy już wtedy mieli ugadane z Arłukowiczem, że obejmie Ministerstwo Zdrowia?

edek
edek
8 lat temu

1. przekształcamy przynoszacy straty/zadłużony szpital w spółkę
2. jeżeli szpital wcześniej przynosił straty to w spółce nie będzie inaczej
3. spółka upada i syndyk sprzedaje za grosze szpital z drogim wyposażeniem kupionym za NASZE pieniądze
4. upadłą spółkę kupuje „byznesmen” któremu NFZ zafundował budynek z pełnym wyposażeniem, oddał za grosze a teraz zostanie przekształcony w szpital prywatny i będzie nas leczył za pieniądze
oto POlska właśnie

jak to jest
jak to jest
8 lat temu

Jak to się stało, że za kadencji Waśki Szpital przy Szopena wychodził nawet na plus, a teraz największe ma straty, kto kradnie?

czes
czes
8 lat temu

no i służba zdrowia nie dla biednych, korzyści dla PO

K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu
Reply to  czes

Wystarczy aby GW zrobiła sondaż , jak ostatnio po Amber GOLD , J.Paradowska napisała artykuł, Kuczyński dołożył na WP felieton i cały Naród w orzeka w każdym kryzysie finansów, służby zdrowia, sporcie musi stracić opozycyjna PIS , zyskać PO !! By żyło się lepiej – tym co kręcą lody!!!!!!!!!!!!!

Marika
Marika
8 lat temu

A jednak „kręcą lody”. Sprawa Sawickiej tylko spowolniła.