Zagraniczna wieprzowina tańsza od polskiej

Aż trzy czwarte wieprzowiny Polska sprowadza z Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Danii i krajów Beneluksu. Fot. Archiwum

KRAJ. Mięsny kryzys?

Bardziej opłaca się importować wieprzowiną nawet z Hiszpanii niż kupić ją w Polsce. Nasz kraj zamiast utrzymać pozycje eksportera, staje się importerem. Wszystko za sprawą spadku pogłowia trzody chlewnej. Hodowla staje się coraz mniej opłacalna, a polskie firmy wolą więc sprowadzać mięso z zagranicy.

Aż trzy czwarte wieprzowiny Polska sprowadza z Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Danii i krajów Beneluksu. Specjaliści uważają, że powodem jest większe zaufanie do zagranicznych dostawców. Co więcej, importowana wieprzowina jest lepszej jakości i dużo tańsza.

Import wieprzowiny do naszego kraju w 2012 r. wzrósł aż do 574 tys. ton, a jego wartość przekroczyła 1,1 mld euro! – tak wynika z danych Zespołu Monitoring Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA. Eksportujemy jedynie 309 tys. ton o wartości 579 mln euro.

Jest nadzieja

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego końcem 2011 pogłowie trzody chlewnej w Polsce liczyło trochę ponad 13 mln sztuk, a więc spadło o 12 proc w porównaniu do roku poprzedniego. Specjaliści twierdzą, że najlepiej było by osiągnąć poziom 18 czy 19 mln sztuk. Ale jesteśmy w stanie dojść nawet do 30 mln sztuk.
Związek Polskie Mięso uważa, że polska wieprzowina należy do jednej z droższych w Europie. Tylko dzięki wsparciu państwa i wyspecjalizowanych gospodarstw jesteśmy w stanie zmienić obecna sytuację i dążyć do bycia eksporterem.

Ewelina Nawrot

do “Zagraniczna wieprzowina tańsza od polskiej”

 1. Mariusz

  „Co więcej, importowana wieprzowina jest lepszej jakości i dużo tańsza.”

  —– Zgadzam się, że jest tańsza (dotacja z kraju pochodzenia), ale lepsza ? Jakieś argumenty czy tylko tak sobie Pani pisze ???

 2. ROMAN

  my mamy inne kiszki nam nic nie grozi mimo trucizn-syfu- zalewamy samogonom i odkażamy – mamy tylko zdychać po 67 roku i tak to ma się kręcić

 3. niko

  TO ZNACZY ZE ZROBINO NAS W „BALONA?”! JESZCZE TROCHE I „THE END”.

  • elektorat

   a dlaczego zapadła nagle taka cisz…na temat SOLI ??????buty mi w zimie zeżarła ! a naszych wnętrzności nie zżarła ? jako obywatel tego kraju chciałbym to wiedzieć ?

 4. ROMAN

  no to jest to – wychodzi ta równowaga w dofinansowaniach rolnictwa – a Ono mówiła że w uni jest równość tak tylko dla tamtych z za Bóga -

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.